Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

  • Dolar 3.8776
  • Euro 4.5748
  • GR ALTIN 161.32
  • ÇEYREK 263.41

Köşe Yazısı - İbrahim Karahan - Sofiler

İbrahim Karahan'ın son köşe yazısı

Köşe Yazısı - İbrahim Karahan - Sofiler

Öncelikle şehrimiz de süratle ilerleyen kültürel ve ahlaki eksikliklere yönelik problemlere dikkat çekmek istiyorum. Şehrimiz olan Ağrı’da çok seri bir şekilde Yahudileşme ve Hıristiyanlaşma temayülü mevcut. Bunu hem giyim kuşamdan, hem yaşanılan hayattan hem de konuşulan kelimelerden anlamak mümkün. Yani biz kıvrak dilimiz ile Yahudi veya Hıristiyan olduğumuzu ikrar etmiyorsak bile, dış dünyaya açılan taraflarımızla bunu gayet net bir şekilde dışa vuruyoruz. Niçin böyle bir benzetme yaptığıma gelince, şöyle ki: Yahudi ve Hıristiyan denilince akla ilk olarak dünyevi şeyler gelmekte.

Zaten dünyada yaşanan bütün insani problemlerin sebebi, bu iki dinin mensupları tarafından maddi çekişmeler sonucu tezahür ediyor. Mesela petrol için Irak’ı ne hale getirdikleri malum. Ve daha onlarca örneği mevcut. Biz şimdi ki Müslümanların hayatını tamamıyla dünyevi konuların işgal etmesi dolayısıyla böyle bir benzetme de bulundum. Allah Resulü (s.a.v) bir hadis-i şerifte şöyle buyuruyor: “Akıllı kişi nefsine sahip çıkan ve ahreti için çalışandır.” Bu gerçeklere iman etmiş olduğumuzu ifade etmemize rağmen, bir kaç kütüphanesi ve üç bini aşkın kahvehanesi bulunan şehrimizin, kahvehanelerinde oturup çay yudumlayıp, sigara tüttürerek asıl akıllılığın ve saadetin, lüks bir arabaya binmek, elit bir sitede geniş bir dairede oturmak ve güzel bir bayanla cinsi münasebet yaşamak suretiyle gerçekleşeceğini konuşuyoruz. Durumun vahametini anlatabiliyor muyum? Bizden önceki neslin “kimseye muhtaç olmayalım, helalinden az ve öz kazanalım, nasıl olsa bize kalmayacak bu dünya...” şiarının yerini günümüzde “ne olursa olsun bu arabaya binmeliyim ya da para nerden geliyorsa gelsin, bana ne bağından bahçesinden…” kaidesiyle yer değiştiğini müşahede ediyoruz.

 

Ayrıca yolda rastlayacağımız on insandan dokuzunun size, nasıl köşeyi döneriz veya bu iş tutar mı? Gibi soruları yöneltmesi de doğal karşılanıyor. Şehir de şöyle bir yanlış ipini koparmış kol geziyor: Allah ve Resulünün yolunu takip edenler “sofi” damgasıyla aşağılanıyor. Sofu demek: saf olmak, ilk safta bulunmak manalarına geliyor. Allah için ilk safta bulunmaya gönüllü olan… Yani sofu olana saygı gösterilmesi gerekiyorken, Sırf bazı kimselerin işlerine gelmiyor diye itham ediliyorlar. Evet, şehirde sofi ismini kullanan bazı çıkarcı kişiler mevcut. Onlara, git adam gibi sofi ol denilmeli! Pire için yorgan yılmamalı… Ve yine bazı pervasızlar ekliyor: “bu devirde sofilerden korkacaksın.” diye… Bu söz saf bir beynin ürünüymüş gibi anlaşılıyor ama altını münafıklığın beslediği bir söz bu… Niye, çünkü işlerine gelmiyor. Çünkü, gerçek müttaki bir sofi, bu tür ithamlarda bulunan kimseleri, Allah ve Resulünün yoluna çağırıyor. Çünkü , bu tür gerçek sofiler Allah’tan başkasına tapmamalarını ve parayı ilah kabul etmemeleri gerektiğini telkin ediyor bu tür canlılara… O yüzden “sofilerden korkmalı bu zamanda” diyor bazı anlayışsız beyinler. Yine tekrar ediyorum, sırf işlerine gelmedikleri için yapıyorlar bu haksız ithamları… Meyve veren ağacın taşlandığını şehrimizde her zaman görmüşüzdür. Ama şimdi, meyve veren bu ağaçların kökünden kesilmek istendiğine şahit oluyoruz.

 

Çünkü yetişen meyvelerin, manevi meyve olmaktan çıkartılıp, dünyevi ve menfi meyveler haline getirildiğini kolayca ayırt edebiliyoruz. Bazen de Resulullah (s.a.v)’in sünnetine riayet edebilmek için sakal bırakıp, cübbe ve sarık içine bürünen Müslümanlara “aa İşidçiye bak ” deniliyor. Bu dangalakça ifadeyi kullananlar az değildir. Böyle diyenlerin genellikle, İsrail marka ayakkabı, İngiliz marka ceket, Frenk yaka gömlek ve Rus marka pantolon giyip de böyle konuştuklarını gözlemliyorum. Şehir içinde taşkınlık yapan cahil tayfanın bu tür insanlardan oluştuğu kanaatindeyim. Kıyafete göre isim yakıştırması yapılacaksa şayet, böyle diyenlere ne tür bir isimle hitap edeceğimi şaşırıyorum. Sahi ne diyebiliriz ki böylelerine… Bence tam anlamıyla kültür salatası böyleleri… Kimi beyni guruldayan, Sosyalist ve Komünist kılıklı, daha doğrusu öyle olmaya çalışan ve beceremeyen kimseler de şöyle diyor: “ yahu millet uzaya çıktı, siz hala burada Kur‘an ve Hadis ile uğraşıyorsunuz! “ bu tür insanlara genellikle şöyle cevap veriyorum: “ Uzayı ALLAH c.c yaratmıştır. O uzaya gidenler yaratılan bir nesneye ulaşırlar. Kur‘an ve Hadis okuyan aziz insanlar ise, direkt olarak uzayı yaratan Allah’a ulaşırlar.” Buradan, Müslüman uzaya çıkmamalı gibi bir mana çıkmasın lütfen...

 

Çıkmaya kadir olanlar buyursun çıksın. Özellikle milletin uzaya çıkmasıyla övünen gavur yardakçılarının bu uzaylara çıkmasını temenni ediyorum. Netice itibariyle şehrimizin onlarca mühim ve dikkate şayan meseleleri var. Bu yazdıklarımın şehirde yıllardır “kaldırımlar yapılmıyor.” Söyleminden daha önemli olduğunu düşünüyorum. Kemiksiz bir et parçası olan dilimiz, yanlış bir ifadeyle bizi Allah’a yaklaştırabilir. Aynı şekilde bizi Allah’tan uzaklaştırabilir de. Bu yazdıklarım tamamıyla kişisel analizlerimin ürünü olduğunu da belirtmek istiyorum. Dünyanın bunca meşgalesiyle uğraşırken, sonunu düşünmediğimiz bir cümlenin, içinde ALLAH ve RESULÜNÜN yer ettiği bir kalbe isabet etme ihtimalini düşünüp öyle konuşuruz İnşallah. Unutmayalım ki bazı kalpleri kırmak, Allah’ın evini yıkmak gibidir. Son olarak dünyaya değil, dünya sonrasına birikim yapmayı gaye edinmek temennisiyle noktalıyorum yazdıklarımı… İBRAHİM KARAHAN ( AĞRI-2017 )

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Mahsun Mahsun 14.08.2017

Ağzına ve kalemine sağlık kardeşim

Halil Halil 15.08.2017

Gerçekten ince tespitler. Istifade ettim. Devamını bekleriz..

VEFA VEFA 15.08.2017

Keşke herkes senin gibi dünyayı arkasına alıp ahiretini düşünerek yazıp dusundurebilse böyle.Bunca boş yazan içinde bunları okumak güzel.

Tarik Tarik 15.08.2017

Helal olsun keşke herkes senin gibi tüm bunların farkında olsa.

Ömer menges Ömer menges 15.08.2017

Güzel noktalara değinmişsin. Basarili bi calisma olmus basarilarin devamini dilerim

yükleniyor
yukarı çık