Haber Detayı
02 Nisan 2020 - Perşembe 11:30 Bu haber 2797 kez okundu
 
AĞRI EĞİTİMSEN UZAKTA EĞİTİMDEKİ SIKINTILAR GİDERİLMELİ
Ağrı Eğitim Sen’den yapılan yazılı açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime verilen aranın ve uzaktan eğitim uygulamalarının 30 Nisan'a kadar uzatılmasını olumlu ve yerinde bir karar olarak değerlendi
GÜNDEM Haberi
AĞRI EĞİTİMSEN UZAKTA EĞİTİMDEKİ SIKINTILAR GİDERİLMELİ

Ağrı Eğitim Sen’den yapılan yazılı açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime verilen aranın ve uzaktan eğitim uygulamalarının 30 Nisan'a kadar uzatılmasını olumlu ve yerinde bir karar olarak değerlendirildiği belirtilerek, ”Bununla birlikte  sendikamızın merkezi düzeyde yaptığı açıklamalara paralel olarak yerel düzeyde de uyarılar ve önerileri kamuoyu ile paylaşma ihtiyacı duyulmuştu” denildi.

   Öncelikli talebin sağlık çalışanlarının tüm ihtiyaçlarının karşılanması olduğu ifade edilen açıklamada, “Başta bilim insanları olmak üzere, kamu yöneticileri, sivil toplum liderleri, kanaat önderleri vb. topyekûn ülkenin ileri gelenlerinin, bir tek "EVDE KAL" davranışını kazandırmakta zorlandıkları şu günlerde, uzaktan eğitim sürecinde de davranış kazandırmaya devam eden başta öğretmenler olmak üzere eğitim emekçilerinin taleplerine de dikkat çekmek istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

   Eğitim Sen Ağrı Şube başkanı İlhan LEVENT, şu taleplerde bulundu

  Uzaktan eğitim uygulamalarının sağlıklı ve verimli olarak gerçekleşmesi için bilindiği gibi öğrenciler için kişisel (bilgisayar tablet vb) bir cihaz ile yüksek hızlı internet bağlantısına ihtiyaç duyulmaktadır. Ağrı il ilçe ve köylerini ve bu köylerde yaşayan insanlarımızın sosyo ekonomik durumunu göz önünde bulundurdugumuzda, Tablet vb ihtiyacı olan öğrencilerin öğretmen-okul-idare zinciri ile tespit edilerek öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması ve ücretsiz yüksek hızlı internet bağlantısının bir an önce  sağlanması gerekmektedir. ilimizin dezavantajlı bir bölgede dezavantajlı bir il olması nedeniyle bu hizmetleri, gerekirse Ağrı'daki valilik ve kaymakamlıkların bünyelerindeki sosyal yardımlaşma kurumları ile yerel yönetimlerin kendi imkanlariyla öğrencilerimize sağlamalarını bekliyoruz. Bu hizmetler karşılanmadığı takdirde Ağrı ilimiz ve ilçelerimize bağlı köylerde ikamet eden öğrencilerimiz uzaktan eğitim hizmetinden yeterince faydalanamayacaklardır. Örnegin Hamur ilçemizin Karakazan köyü ve mezralarında henüz doğru dürüst telefon şebekesi dahi cekmemektedir.

 MEB. 26 Mart tarihinde  yayınladığı genelgeyle; uzaktan eğitim sırasında "öğretmenler ders, ek ders, varsa ders niteliğindeki görevlerini yapmış sayılır"  maddesiyle öğretmenlerin ek ders ücretlerini ödeyeceklerini duyurmuştu. Ancak 28 Mart'ta yayınladığı başka bir genelgeyle 1 Eylül 2020 tarihine kadar kimi faaliyetleri durdurduğunu duyurdu. Bu yeni genelgeyle başta meslek dersi öğretmenleri olmak üzere pek çok öğretmen fiilen ek ders ücreti alamaz hale getirilmiş oldu. Aylık karşılığı dışında kalan ek ders ücreti konusu bize göre hatalıdır. Bu hatayla öğretmenler okula ara verilmeden önceki aylık karşlığı dışında kalan ekders ödemeleri neyse  onu almaya devam edeceklerdir. Kimi öğretmenin haftalık 30 kiminin 20 saat derse girdiği düşünüldüğünde bu durum  öğretmenler arasında eşitsizlik yaratacak bir durumdur. Bu eşitsizliğin de hemen düzeltileceğine olan inancımızla, halkımızı evde kalarak sağlık çalışanlarına destek olmaya  davet ediyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AĞRI, EĞİTİMSEN, UZAKTA, EĞİTİMDEKİ, SIKINTILAR, GİDERİLMELİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı