Haber Detayı
02 Ağustos 2020 - Pazar 22:27 Bu haber 2854 kez okundu
 
Ağrı'nın AVM'si yok ama... Bir öğrencinin gözünde Ağrı
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Eczacılık Kulübü öğrencisi Fatma BAL, Üniversitelerde tercih döneminde öğrencilerin neden Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesini tercih etmeleri gerektiğini kaleme aldı.
GÜNDEM Haberi
Ağrı'nın AVM'si yok ama... Bir öğrencinin gözünde Ağrı

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 4. Sınıf öğrencisiyim. Üniversite sınavına hazırlık  ve Ağrı’yı kazanma sürecimden aynı zamanda orda geçirdiğim 3 yıldan bahsetmek istiyorum.

 

Lise okurken hemen hemen  herkesin hayalini kurduğu bir üniversite profili vardır. Ancak birçoğumuz bunun sadece hayal olarak kaldığını, hayallerine ulaşamadığını düşünüp kazandığı üniversiteyi veya bölümü sevmeden başlar üniversite hayatına. Ama bizleri nelerin beklediğini bilemeyiz. Sınav sonucunuz ne olursa olsun hiçbir zaman ümidinizi kaybetmeyin çünkü gökyüzü maviliğini kaybetmedikçe umut her zaman vardır.

 

ÜNİVERSİTEYİ KAZANDIĞIMDA AĞRI'YI ÇOK ARAŞTIRDIM

Ağrı’da eczacılık bölümünü kazandığım zaman bölümden çok şehri araştırmıştım. Çünkü aileden uzakta okuduğun bir yerde verdiğin hayat mücadelesine ortak oluyor şehir ve o şehrin insanları. Bir üniversiteden mezun olmanın ötesinde önemli olan şey arkanda bıraktığın değerlerdir. Ağrı deyince, Doğu deyince insanlarda halen daha törpülenmemiş bir ön yargı var. Bu ön yargıları kırmak için kaleme alıyorum bu yazıyı.

 

AĞRI'NIN BİR AVM'Sİ BİLE YOK

Her şeye önce kendinizi sevmekle başlayın.Sonra insan kalmak için benliğinizi diri tutan sebepleri sevin.  ‘İnsan doğmak Allah’tan, insan kalmak bizdendir.’ Ağrı gibi dezavantajlı(!), imkânları kısıtlı olan (!), böylesine samimi illerde insanlığımızı diri tutmak, maneviyatımızı güçlendirmek  üniversite okumanın ötesinde hayatı ve insanları okumayı öğretiyor bizlere. Belki gidİlecek bir AVM’si bile yok diye bakılıyor bu şehre ya da denizi yok sahili yok deniliyor. Önemli olan şeyin bakış açısı olduğunu daha net anlamak için tek pencereden bakmak yerine her açıdan bakılmalıdır bir şehre. Mesela mahallelerine gidilmelidir. Çocukların oynadığı oyunlara, giydikleri ayakkabılara, neye güldüklerine, neye sevindiklerine bakılmalıdır. Sonra eleştirilmelidir bir şehir. Çocukların küçük yaşlarda verdikleri hayat mücadelesine bakılmadan onların yetişkin halleri hakkında yargısız infaz yapılıp haksız eleştirilmemedir. Eleştirenler de taşın altına elini koymalıdır. Yürüdüğün kaldırımlarda emeği olan insanları cahillikle, geri kalmışlıkla suçlamak yerine ufkunu açacak şeylere sebep olabilirsin. Sen onlara umut olabilirsin.  Bir insanı, bir memleketi yargılamadan, olumsuz eleştirmeden önce imkanlarına ve o imkansızlıklar içinde neleri başardığına bakın.

 

AĞRI'DA OKUYACAK OLANLARA TAVSİYELERİM

Ağrı’da okuyan ve tercih edecek olan öğrencilere birkaç şey  tavsiye etmek istiyorum. Kafamızın içindekini değiştirmeden nerde olursak olalım, nerde okursak okuyalım dört duvarımız zihnimizde her daim varlığını korur. O yüzden önce ön yargılarımızı bir kenara bırakıp, yediğiniz yemeklerde bile emeği olan halkı eleştirmeden,yargılamadan insanlığa faydalı şeyler yapmak için çalışıp çabalayın. Eğitim hayatınız boyunca mutlaka bir köy okulunu ziyaret edin. Bilgilerinizin zekatını vermek için gönüllü özel ders verin. Olumsuz gördüğünüz durumları düzeltmeye çalışın. Biz birlikte Türkiye’yiz. Bir insanı kalkındırmak  bir şehri kalkındırmaktır; bir şehri kalkındırmak bir ülkeyi kalkındırmaktır. Maneviyatımızı güçlendirmek için bir çocuğun gülümsemesine sebep olmalıyız. İnsanlık görevinizi unutmamak , çocuklara umut olmak, soğuk şehrin sıcak insanlarının derdine ortak olmak ,üniversite  diplomasından önce insanlık diplomasını almak istiyorsanız hepinizi ‘Doğu’dan Yükselen Işık’a’ bekliyoruz.

 

FATMA BAL

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ağrı'nın, AVM'si, yok, ama..., Bir, öğrencinin, gözünde, Ağrı,
Yorumlar
Haber Yazılımı