Haber Detayı
05 Nisan 2020 - Pazar 13:44 Bu haber 1887 kez okundu
 
AK Parti Milletvekili Çelebi: Aynı tarafsızlık ve duyarlılıkla nice 100 yıllara
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi ve AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Anadolu Ajansı’nın kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünü kutlayarak, “Milli iradenin tecelligahı TBMM açılmadan kısa bir süre önce kurulan Anadolu Ajansı, Meclis’in çıkardığı ilk yasaları duyurmuş, Milli Mücadele’nin her aşamasına tanıklık etmiştir.
POLİTİKA Haberi
AK Parti Milletvekili Çelebi: Aynı tarafsızlık ve duyarlılıkla nice 100 yıllara

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi ve AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Anadolu Ajansı’nın kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünü kutlayarak, “Milli iradenin tecelligahı TBMM açılmadan kısa bir süre önce kurulan Anadolu Ajansı, Meclis’in çıkardığı ilk yasaları duyurmuş, Milli Mücadele’nin her aşamasına tanıklık etmiştir. 100 yıldır aynı tarafsızlık ve duyarlılıkla kamuoyunu doğru bir şekilde bilgilendirmeyi şiar edinen AA’ya nice 100 yıllar diliyorum” dedi.

 

Anadolu Ajansı’nın kuruluşunun 100’üncü yılı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımlayan Milletvekili Ekrem Çelebi, özerk yapısıyla ajansın 1 asırdır tarafsız, bağımsız ve doğru haber verme görevlerini layıkıyla yerine getirdiğini söyledi. AA’nın, Yüce Meclisin açılışından kısa bir süre önce 6 Nisan 1920’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulduğunu anımsatan Çelebi, şunları söyledi:

 

“Kurtuluş mücadelesinin verildiği dönemde üstlendiği kritik görevle Cumhuriyet tarihi içinde özel bir yere sahip Anadolu Ajansı,

 

Milli Mücadele'nin başladığı süreçte, bağımsızlık mücadelesini tek ve güçlü bir kanaldan hem yurda hem de dünyaya duyurmayı başarmanın haklı gururunu taşımaktadır. AA, Kurtuluş Savaşında çok önemli bir görev ifa etmiştir. Yaptığı yayınlarla içeride, savaşan ve dış dünyadan habersiz kalmış bir halkı ülke ve dünya olaylarından haberdar kılmış, bazı yabancı ve İstanbul gazetelerinin teslimiyetçi tutumlarıyla mücadele etmiştir. Dışarıda ise ulusal mücadeleyi savunmuş, Türkiye'nin haklı istekleri konusunda kamuoyunu aydınlatmak ve ona karşı bazı çevrelerin yürüttüğü oyunları boşa çıkarmıştır. Milli Mücadele döneminde Meclis’in çıkardığı ilk yasaları duyurmuştur.”

 

“AA, DÜNYANIN SAYILI HABER AJANSLARI ARASINDA YERİNİ ALMIŞTIR”

 

AA’nın, 100 yılda dünyanın sayılı haber ajansları arasında yerini aldığını, sadece Türkiye’de değil dünyanın dört bir yanında tarafsız ve bağımsız haberciliğin sembolü olduğunu kaydeden Çelebi, “Anadolu Ajansı 100 yıllık birikimiyle bugün sadece ulusal düzeyde değil, başta Ortadoğu ve Balkanlar olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde farklı dillerde yaptığı yayınlarla dikkat çeken gözde bir kuruma dönüşmüştür. Teknolojik gelişmeleri an be an takip ederek yazılı, görsel ve işitsel yayınlarıyla dünyanın her bölgesinde kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için tüm çalışanlarıyla çaba göstermektedir. Muhabirinden editörüne, fotoğrafçısından yayın kuruluna kadar kurumun her kademesinde görev alan çalışanlarını tebrik ediyor, 100 yıldır aynı tarafsızlık ve duyarlılıkla kamuoyunu doğru bir şekilde bilgilendirmeyi şiar edinen AA’ya nice 100 yıllar diliyorum. Bu uğurda görev yapan şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, Parti, Milletvekili, Çelebi:, Aynı, tarafsızlık, ve, duyarlılıkla, nice, 100, yıllara,
Yorumlar
Haber Yazılımı