Haber Detayı
06 Ekim 2021 - Çarşamba 13:37 Bu haber 2899 kez okundu
 
AK Parti'nin son 4 anketinin sonuçları belli oldu!
Kanal7 Ankara temsilcisi ve Haber7 yazarı Mehmet Acet, Yeni Şafak’taki köşe yazısında AK Parti’nin son yaptırdığı 4 anketin sonuçlarını aktardı. Acet, anketlerin sonuçlarına ilişkin dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.
POLİTİKA Haberi
 AK Parti'nin son 4 anketinin sonuçları belli oldu!

Yüzde 50’lik sistemde anketlerin daha da fazla önem taşıdığını belirten Mehmet Acet, “Çünkü kolay bir eşik değil bu” dedi.

Acet, hak edene hak ettiği değeri veren ciddi bir kitlenin olduğunu ve bu kitlenin yine önümüzdeki seçimlerde kilit rol oynayacağını dile getirdi.

AK Parti’nin yaptırdığı son 4 anketin sonuçlarını duyuran Acet, AK Parti’nin yüzde 37-39, CHP’nin yüzde 23-25, İYİ Parti’nin yüzde 11-13, HDP’nin yüzde 9 ve MHP’nin yüzde 7-9 aralığında oy aldığını duyurdu.

 

İşte Mehmet Acet'in o yazısı: 

Muhalefetteki 6 siyasi partinin parlamenter sisteme geçiş için ortaklaşa bir çalışma yürüteceği yönünde çıkan haberler daha bir ciddiyet kazanmış görünüyor.

Yazının hemen başında şöyle bir soruyu orta yere bırakalım:

Bu partiler, parlamenter sisteme geçişi, gerçekten Türkiye’yi kurtaracak bir model olduğuna inandıkları için mi bu kadar zorluyorlar? Yoksa, bir diğerine pek benzemeyen bu partilerin bir araya gelip de, AK Parti iktidarı karşısında yüzde 50’lik bir blok oluşturabilmeleri için ideal bir ‘ambalaj’ olduğu için mi bütün enerjilerini bu konu üzerinde yoğunlaştırıyorlar?

Kişisel kanaatim sorunun içinde mevcut. 

"DERİN İHTİLAFLARI KAMUFLE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR"

Ama yine de bir cümle ile ifade edeyim.

Bu 6 siyasi parti, bütün kötülüklerin müsebbibi olarak cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini göstererek, aralarındaki tek ortak payda gibi görünen parlamenter sistemi öne çıkararak yine kendi aralarındaki derin ihtilafları da ‘kamufle’ etmeye çalışıyorlar.

Bu çok belli.

Örneğin siyasi yelpazede iki ayrı uçta yer alan İYİ Parti ile HDP’yi ortak bir hedef için aynı potada tutmak adına, dikkatleri o alana odaklayacak bir söylem birliği gerekiyor.

Hem İYİ Parti, hem HDP “Parlamenter sistem istiyoruz” deyince, asıl ihtilafların üzeri örtülmüş oluyor.

Seçim ittifakı için ihtiyaç duyulan o odaklanma sağlanmış oluyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen sene yaptığı ortak anayasa çağrısına muhalefetin yanaşmamasının temel gerekçesi de bu.

Eğer, oradaki çağrıya kulak verilirse, burada toplanması gereken dikkatler dağılabilirdi.

O yüzden, ne kadar demokratik ve kuşatıcı olduğu tartışmasına önem vermeden, toplumun yüzde yüzüne değil, en fazla yarısına hitabeden bir anayasa değişikliği üzerinden kendi aralarındaki safları sıkılaştırmayı tercih etmiş oldular.

"YÜZDE 50'LİK SİSTEMDE ANKETLER DAHA DA ÖNEM TAŞIYOR"

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yönetiminde AK Parti, kamuoyu araştırmalarıyla toplumun nabzını düzenli bir şekilde ölçmeye önem veriyor.

Bir tane de değil, birden fazla anketle çaprazlama durum analizi yapılıyor.

Yüzde 50’lik sistemde anketler daha fazla önem taşır hale geldi.

Çünkü kolay bir eşik değil bu. 

"HAK EDENE HAK ETTİĞİ KADAR OY VEREN CİDDİ BİR KİTLE BU SEÇİMDE ANAHTAR ROLÜ OYNAYACAK"

Türkiye’de seçimden seçime oyunun rengini değiştirebilen, bir başka tabirle hak edene hak ettiği kadar oy vermesini bilen ciddi bir kitle var.

Ve bu seçimde, anahtar rolü yine bu kitlenin elinde olacak.

AK Parti tecrübesinin çok partili siyasi tarihimizde ikinci bir örneği yok.

"DAHA KOLAY GEÇECEĞİNİ DÜŞÜNMEK MÜMKÜN DEĞİL"

Bir yıl sonra tamamlanmış olacak 20 yılın artıları ve birikimi, ama aynı zamanda yüküyle AK Parti açısından 2023 seçimlerinin bir önceki seçimlerden daha kolay geçeceğini düşünmek mümkün değil.

Ancak, bu böyle diye bazı ‘güdümlü’ firmaların muhalefeti, atı alıp Üsküdar’ı geçmiş gibi gösterme eğiliminin de bir rasyonalitesi bulunmuyor.

CHP'LİLERİN AMERİKALIRA YAPTIRDIĞI ANKET

Haziran 2015 seçimlerine 2 hafta kala, Trabzon ve Karabük mitingleri için yaptığı uçak seyahatinde kendisine eşlik ettiğim CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Amerikalılara yaptırdığımız anketlere göre oylarımız yüzde 35’leri bulmuş durumda” demiş, ama iki hafta sonraki seçimden partisi yüzde 25,98’lik oranla çıkabilmişti.

AK PARTİ'NİN YAPTIRDIĞI SON 4 ANKET

Şimdi, AK Parti’nin yaptırdığı son 4 anketin verdiği sonuçları aktarayım.

Bu 4 araştırmanın sonuçlarına göre;

AK Parti: Yüzde 37 ile 39,

CHP: Yüzde 23 ile 25,

İYİ Parti: Yüzde 11 ile 13 aralığında oy alıyor.

Bu anketlerde, HDP’ye yüzde 9 ile 11, MHP’ye ise yüzde 7 ile 9 aralığında oy çıkıyor.

HER YÜZ KİŞİDEN 40'I ERDOĞAN'I TERCİH EDİYOR

Bu verilere göre bu pazar bir seçim olsa, bu seçimlerde ciddi bir rekabet ortamının yaşanacağı, TBMM’de sandalye dağılımı bakımından bıçak sırtı bir durumun ortaya çıkacağı anlaşılıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yapılan kamuoyu araştırmasının sonuçlarına gelince;

Toplam seçmen baz alınarak her 100 kişiye sorulduğunda, bu 100 kişinin 40’ı, tercihini Erdoğan’dan yana kullanacağını söylüyor.

MANSUR YAVAŞ'IN OYU YÜZDE 13 CİVARINDA

Açık uçlu olarak yöneltilen bu soruda, ikinci sırada gelen Mansur Yavaş’ın oyu yüzde 13 civarında.

Diğer isimler daha gerilerde sıralanıyor.

Muhalefetin ‘ittifak zorunluluğunu’ ortaya koyan veriler olarak da okuyabilirsiniz bu sonuçları.

Parlamenter sisteme geçiş üzerinden güç birliği yapma çabalarının asıl motivasyonu sistem değişikliğinden çok, seçimleri kazanmak için güç birliği yapma zorunluluğu derken biraz da bunu kastediyorum zaten.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , AK, Parti'nin, son, 4, anketinin, sonuçları, belli, oldu!,
Yorumlar
Haber Yazılımı