Haber Detayı
25 Kasım 2021 - Perşembe 15:55 Bu haber 8036 kez okundu
 
Alper Balcı, başlık parasına savaş açtı. "Kız çocukları mal değildir"
Diyadin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Alper Balcı, ailesi başlık parası istediği için sevdiği kızı alamayan genç için aracı oldu.
DİYADİN Haberi
Alper Balcı,  başlık parasına savaş açtı.

Diyadinli bir genç, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili  Alper Balcı'ya mesaj yoluyla ulaşarak, başlık parasından dolayı sevdiği kızla evlenemediğini söyledi ve Kaymakam Balcı'dan kendisine yardımcı olmasını istedi.

Kaymakam Balcı, kendisine ulaşıp, sevdiği kızın ailesi başlık parası olarak 30 altın istediği için evlenemediğinden yakinan gencin derdine kayıtsız kalamadı ve Şahin ailesinden kız istemeye gitti.

AİLE BÜYÜKLERİ: "BAŞLIK PARASI DEĞİL, SÜT HAKKI"

Ketenpinar Mahallesinde yaşayan Şahin ailesinden Allah'ın emriyle kızlarını isteyen Balcı, aileyi başlık parasının artık geride bırakılması gereken bir gelenek olduğuna ikna etmeye çalıştı. Aile büyükleri ise istenen paranın başlık parası değil, 'süt hakkı' olduğu konusunda diretti. Ancak Kaymakam Balcı, israrında geri durmadı ve "Ben başlık parası vermiyorum, benim başlık parası verecek param yok. Bu bizim dinimizce de caiz değil. Kız çocukları alınıp satılacak mal midir? Bu bir yanlış, bu memleketin yanlışlarını biri söylemesi lazım, bu da benim. İlçenin kaymakamı ve belediye başkanı olarak buna razı değilim. Bu bir günahtır." dedi.

Tekrar gelmek üzere Şahin ailesinin evinden ayrılan Sn. Balcı, "Bu bölgede gençlerin en büyük sorunlarından biri başlık parası. Bana her hafta birkaç genç bu sorunla ilgili şikayetini iletmek üzere geliyor. Şahin ailesine de bunun için geldik. İlk gelişimizde aileyi ikna edemedik ama ben bu işin üzerinde duracağım. Bundan sonraki mottomuz Diyadin'de başlık parasını kaldırmak. Bunun için gerekirse bölgedeki kanaat önderleriyle tek tek görüşeceğim." diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Alper, Balcı,, , başlık, parasına, savaş, açtı., , "Kız, çocukları, mal, değildir",
Yorumlar
Haber Yazılımı