Haber Detayı
26 Mart 2020 - Perşembe 11:51 Bu haber 3235 kez okundu
 
GÜMRÜKÇÜLER SORUNLARINI ERDOĞAN'A YAZDILAR
Doğubayazıt İlçesinde Gümrük işi ile uğraşan esnaflar coronavirüs tedbirlerinden dolayı yaşadıkları sıkıntıları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazarak illetiler.
DOĞUBAYAZIT Haberi
GÜMRÜKÇÜLER SORUNLARINI ERDOĞAN'A YAZDILAR

Doğubayazıt İlçesinde Gümrük işi ile uğraşan esnaflar coronavirüs tedbirlerinden dolayı yaşadıkları sıkıntıları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazarak illetiler.

İran sınırına oluşturulacak bir tampon bölge ile ticaretin kısmen de olsa devam edeceğini ve mağduriyetlerini geçeceğini dile getirdikleri mektup şöyle;

 

Sayın Devlet Büyüğüm

 

Gümrük Esnafından Gelen Taleptir;

 

Ülkemiz ve Dünyada baş gösteren küresel boyutta COVID-19 Adlı salgın hastalığı sebebi ile ülkemiz kendi sınırlarını tedbir amaçlı olarak kapatmıştır. Ancak İran sınırı dışındaki sınır kapılarımızda tampon bölgeler mevcuttur, Burada iş adamlarının, firmaların, esnafların, zarara uğramaması adına karşılıklı ürün tahliyeleri yapılmaktadır. Bizim ise bulunmakta olduğumuz İRAN gümrüğü ile Gürbulak sınır gümrüğü arasında tampon bölge bulunmadığı için, biz ve başka firmalar ekonomik zorluklar yaşamaktayız, mevsim itibariyle şuanda BOZULMAYA MÜSAİT YAŞ SEBZE VE MEYVE CİNSİ ÜRÜNLER DİĞER TARAFTA ARAÇ SIRTINDA VEYA TABİ ORTAMDA BEKLETİLMEKTEDİR. BU ÜRÜNLERİN TAMAMININ ÜCRETLERİ TÜRK VATANDAŞI ALICILAR TARAFINDAN ÖDENMİŞTİR. YANİ AYNI ZAMANDA MİLLİ SERMAYEDİR. YİNE HÂLİHAZIRDA GÜRBULAK GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜNDE, SAHİPLERİ TÜRK VATANDAŞI, ŞÖFÖRLERİ TÜRK OLAN ANCAK TÜRKÎ CUMHURİYETİ PLAKALI ARAÇLAR İÇERİ ALINIP SAHADA BEKLETİLMEKTEDİR. BU ARAÇLARIN GÜMRÜK İŞLEMLERİ YAPILAMAMAKTADIR. ARAÇLARIN YÜKLERİ GIDA MADDESİ OLUP BOZULMAYA MÜSAİT ÜRÜNLERDİR. Hali hazırda TÜM GÜMRÜKLERDE AKTARMA YANİ KARŞILIKLI TAHLİYERLER YAPILMASINA KARŞIN TÜRKİYENİN İKİNCİ BÜYÜK KARA HUDUT KAPISINDA BU YÖNDE BİR ÇALIŞMA YAPILMAMASI ÇOK CİDDİ MAĞDURYETLERE NEDEN OLACAKTIR. Söz konusu mağduriyetimizin ve meslektaş firma gurupların ekonomik olarak daha büyük mağduriyet ve felaketlere uğramaması adına Gürbulak Gümrük sahasının ürün tahliyeleri için beli bir kısmını tedbirler alınarak karşılıklı aktarmalara açılmasını söz konusu maddi ve manevi mağduriyetlerin aşılması adına işlem sahası tesisi için Devlet Büyüklerimize iletilmek üzere gereğini saygılarımızla arz ederim.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GÜMRÜKÇÜLER, SORUNLARINI, ERDOĞAN'A, YAZDILAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı