Haber Detayı
28 Mart 2022 - Pazartesi 10:22 Bu haber 3929 kez okundu
 
İki yıl aradan sonra camilerde ilk teravih namazı heyecanı
Ramazan Ayı, cuma günü kılınacak ilk teravih ile başlıyor. Kovid-19 kısıtlamaları nedeniyle iki yıl verilen aranın ardından teravih namazları bu yıl camilerde cemaatle kılınacak.
AĞRI Haberi
İki yıl aradan sonra camilerde ilk teravih namazı heyecanı

Üç aylardan Ramazan için geri sayım başladı. Türkiye'de Kovid-19 kısıtlamalarının kalkmasıyla birlikte bu yıl camilerde teravih ve bayram namazları cemaatle kılınacak, mukabele geleneği sürdürülecek. On bir ayın sultanı Ramazan'ın ilk teravih namazı cuma günü kılınacak, 1 Nisan'ı 2 Nisan'a bağlayan gece sahura kalkılacak ve aynı gün ilk iftar yapılacak. Kadir Gecesi, 27 Nisan'da idrak edilecek. Ramazan Bayramı'na ise 2 Mayıs'ta girilecek.

RUHUMUZLA ORUÇ TUTMALIYIZ

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem ateşinden kurtuluş anlamına gelen Ramazan'a kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Bozkurt, oruç tutmanın sadece maddi ve manevi anlamda aç kalmak olmadığını vurgulayarak, "Bir Müslüman, orucun manevi ikliminden yeterince istifade edemediği zaman sadece aç ve susuz kalır. Onun için tüm benliğimizle, ruhumuzla oruç tutmalıyız" dedi.

BU YIL COŞKUYLA GEÇECEK

Orucun samimiyeti, sadakati ve ihlası telkin ettiğini dile getiren Bozkurt, "Oruç ayı ayrıca Kur'an'ın indiği aydır. Bu ayda iftarlar, sahurlar, teravih namazlarıyla birlikte sosyal yardımlaşma ve dayanışma örneği olan sadaka-ı cariyelerimiz var" diye konuştu. Bozkurt, itikafa girme, mukabele yapma ve teravih kılma gibi ibadetlerin Ramazan’a özgü olduğunu belirterek, "Kovid-19 nedeniyle Ramazan'ı coşkulu bir şekilde yaşayamıyorduk. Bu sene gerekli tedbirleri alarak teravih namazlarımızı, mukabelelerimizi ve itikaf ibadetlerimizi gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İki, yıl, aradan, sonra, camilerde, ilk, teravih, namazı, heyecanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı