Haber Detayı
23 Ocak 2020 - Perşembe 11:32 Bu haber 2053 kez okundu
 
İNTİHARLARDAKİ ARTIŞ VE EKONOMİK SORUNLAR
sitemizin yazarlarından Zekiye Altay, son zamanlarda artan intihar olaylarını kaleme aldı.
GÜNDEM Haberi
İNTİHARLARDAKİ ARTIŞ VE EKONOMİK SORUNLAR

Toplumsal açıdan önemli bir sorun olan intihar olgusu, bu son yıllarda artmış olmakla birlikte,önemli bir sorun haline gelmektedir. İnsanın bir anlam veremediği anormal olarak değerlendirdiği insanın kendi canına kıyması eylemi, o derece karmaşık ve acı verici bir olaydır, kendi yaşamını devam ettirmeye çabalamamak……

Artan işsizlik rakamları, yaşam koşullarının kötüleşmesi, yoksulluk ,geçim sıkıntısı, toplumumuzun en büyük sorunu haline gelmiştir. Bu ekonomik sorunlar, psikolojik açıdan da ele alındığında yaşamını idame ettirme noktasında çaresizliğe sürüklenen insanlarda derin travmalara sebebiyet vererek, bu sorunların bir neticesi olarak intihar vakaları ciddi oranda artmıştır.

Ekonomik sıkıntılar ve işsizlik intihar üzerinde yadsınamayacak bir etkiye sahiptir, ihtiyaçlarını karşılayamayan, kendilerine ve ailelerine karşı yetersiz hisseden bireyler, intihara meyilli olmaktadır.

Son yıllarda artış gösteren intihar vakalarını, basit ‘intihar’ vakaları olarak tanımlamak ve asıl sebepleri konuşmamak bu ‘cinayetleri’ meşrulaştırmak anlamına gelmektedir. İntiharların nedenlerini (özellikle de ekonomik kriz dönemlerinde), hızla artan işsizlik ve yoksullukta aramamız ve bu tespite uygun çözümler üretilmesi gerekiyor. Çünkü bunlar arasında hem teorik yönden güçlü bir ilişki var, hem de pratikte bunlar aynı yönde hareket ediyorlar.

Ekonomik sorunların insan üzerinde yarattığı etkiyi görmezden gelmek, bunun yerine oluşturulmuş ‘sanal’ gündemlerle meşgul olmak bizi gerçeklerden adım adım uzaklaştıracaktır.

“Türkiye’deki intiharlarla ilgili en son yayımlanan istatistik, 2018 yılını kapsıyor. Buna göre, geçen yıl 3 bin 161 kişi intihar ederek yaşamına son verdi. Bu, günde ortalama sekiz kişinin yaşamına son verdiği anlamına geliyor. .

Ülkede; 2017’de 3 bin 168, 2016’da 3 bin 193, 2015’te 3 bin 246, 2014’te 3169 kişi, intihar sonucu yaşamını yitirdi. “

. “Tüm bu verilerde belirtilen sayılar birer rakam değil, karşılığı birer İNSAN…..…

Varlıksal, onursal değerleriyle, amaçları, umutları, başarıları, başarısızlıklarıyla, sevgileri, mutluluk ve mutsuzluklarıyla birer DÜNYA…… bizlerin arasından eksilen birer dünya!”a

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: İNTİHARLARDAKİ, ARTIŞ, VE, EKONOMİK, SORUNLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı