Haber Detayı
11 Temmuz 2020 - Cumartesi 20:21 Bu haber 2109 kez okundu
 
TARİH YENİDEN YAZILIYOR
Ağrı ÜNİAK Yöneticisi Emin Ünsal, Ayasofya'nın yeniden cami olmasına yönelik yazdı. Ünsal, Ayasoyfa her müslümanın sevincine sebep olmuştur dedi.
GÜNDEM Haberi
TARİH YENİDEN YAZILIYOR

   Danıştay’ın Ayasofya Camii’nin özüne dönmesi noktasında vermiş olduğu bu karar;  tarihini unutmayan, kültürel değerlerine sahip çıkan, yüreğindeİslam davasını taşıyan her Müslümanın sevince sebep olmuştur.

 

     İhtişamıyla, dünya tarihindeki yeri ve önemiyle yapıldığı tarihten( 532-537) bu yana her zaman önemini ve sembolik değerini korumuş bir yapıt olan Ayasofya Camii bu gün bile hâlâ dünya arenasında ki önemini korumaya devam etmektedir.

 

    Fetihle beraber Fatih Sultan Mehmet Han tarafından Camii’ ye çevrilen Ayasofya Camii bu gün alınan kararla birlikte yeni Türkiye’nin vizyonunu ve misyonunu göstermektedir. Peki bu misyon ve vizyon nedir. Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u fethinden sonra tüm dünyaya bu gün olduğu gibi Ayasofya’ ı Camii’ ye çevirerek bir mesaj verdi ve bu mesaj çok açık ve net bir şekilde tüm dünyaya yeni bir nizamın geldiğini ve hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söylemekteydi.

 

Bu gün gerek ekonomik, gerek stratejik, gerek askeri, gerek eğitim, gerek sağlık ve diplomasi alanında birçok atılım yapan ve sürekli gelişmekte olan bir Türkiye var. Sadece gelişmekle kalmayıp dünya arenasına yeni bir düzen kuracağının sinyallerini veren bir Türkiye var. 20 yıl içerisinde birçok başarıya imza atan kendi içerisinde fikir ayrılıklarına düşse bile düşmana karşı daima dik duran bir Türkiye var. 86 yıl önce hangi zihniyete ve hangi amaca hizmet ettiği belli olmayan bir cenahın almış olduğu karar ile öz kimliğinden uzaklaştırılmaya çalışılan Ayasofya Camii bu gün “ YENİ TÜRKİYE” de yine özüne dönerek tıpkı Fatih Sultan Mehmet Han’ın Dünya vermiş olduğu mesaj gibi bütün dünyaya yine aynı mesaj veriyor. Büyük üstat Neci Fazıl KISAKÜREK’ in dediği gibi “ Ayasofya, …Öylesine açılacak ki, bu millete iyilik etmiş sanılan kötülerle, kötülük etmiş sanılan iyilerin gizli dosyaları da onun mahzenlerinde ele geçirilecek”.

 

    Bu mesaj her ne kadar birlilerini rahatsız etsede damarlarında hâlâ bu asil kanı taşıyan bu millet yeni bir düzenin yeni bir sistemin geldiğini görüyor. Çağ kapatıp çağ açan taşıdığı İslam sancağı ile sadece sancağının altında olan değil tüm dünyaya adalet, yardım ve hoş görü dağıtan bir ecdadın torunları bu gün 567 yıl önce olduğu gibi yine Ayasofya Camii’ inde namaz kılacak olmanın sevincini yaşıyor.Yaşadığı sevinç ile zihninde canlanan tarihiyle ve bu tarihin ışığıyla ayağını yere sağlam basarak dimdik geliyor.

 

                                         Özüne DönenYeni Türkiye Emin Adımlarla Geliyor

 

  Selam ve Dua ile Kalın Sağlıcakla

Kaynak: Editör:
Etiketler: TARİH, YENİDEN, YAZILIYOR, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı