ajans04 ağrı haberleri üst manşet
ajans04 ağrı haberleri son dakika

Ağrı’da kuduz ve burucella aşısı çalışmaları başladı

Yazdır
Paylaş
Ağrı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, köpeklere kuduz aşısı ve küçük baş hayvanlara da Burcella aşısı yapmaya başladı.
Ağrı’da kuduz ve burucella aşısı çalışmaları başladı

Kuduz hastalığı ile mücadele kapsamında Ağrı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü personeli, Ağrı Merkez Yazılı Köyünde kuduz aşısı çalışmasında bulundu.

İl Müdürlüğü sitesinde şu açıklama yapıldı, ‘Bilindiği üzere kuduz, bütün sıcakkanlı hayvanlarda ve insanlarda görülen öldürücü viral bir hastalıktır. Hayvan sahiplerinin koruyucu önlem olarak, kedi ve köpeklerine her yıl kuduz aşısı yaptırmaları gerekir. Ayrıca bu aşısının yaptırılması,  5996 sayılı kanun gereğince de zorunludur. Bakanlığımız tarafından ilk olarak 2008 yılında başlatılan Türkiye de Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesinin uygulaması ile her yıl düzenlenen aşı kampanyaları sayesinde, İlimizde de aşılama oranlarında ciddi bir artış sağlanmıştır.” Denildi.

Köylülarin ilgi gösterdiği aşılama çalışmasına Merkeze bağlı Badilli köyünde devam edildi.

 

Ayrıca sitede burucella aşısı içinde şu açıklama yer aldı,’Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri  Şube Müdürlüğü personeli, halk arasında Yavru Atma Hastalığı olarak ta bilinen Brucella hastalığına karşı küçük baş hayvanlarda aşı çalışması başlattı.  Brucella sığır, koyun ve keçi gibi hayvanlarda yavru atma ile kendini belli eden, hayvanlardan insanlara  geçen önemli bir hastalıktır. İnsanlara genel olarak hasta hayvanın sütleri ve süt ürünlerinin pastörize edilmeden veya kaynatılmadan tüketilmesi ve atık yavru ile direk temas sonucu bulaşan bir hastalıktır. Aşılamanın yanı sıra kuzu ve oğlaklarda küpeleme işlemi gerçekleştirilmektedir.Başçavuş köyünde yapılan aşılama küpeleme çalışmalarına Başkent ve Yukarıpamuktaş köylerinde  devam edildi


Haberi Ekleyen:

Ağrı’da kuduz ve burucella aşısı çalışmaları başladı
- HABER ETİKET :
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
© Copyright Ajans04 Web Team. Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Uygulama : Mün Haber Yazılımı