Yazı Detayı
24 Ekim 2019 - Perşembe 16:45 Bu yazı 4755 kez okundu
 
Ağrı'da Slikon Vadisi Kuruluyor
Özkan ASLAN
ozkanaslan04@hotmail.com
 
 

Silikon Vadisi ismini teknoloji ile ufaktan ilgilenen herkes mutlaka duymuştur.

 

Bu isimi duyanlar çoktur ama Silikon Vadisi nedir? veya Silikon Vadisi nerededir, bunu pek kimse bilmez.

 

Silikon Vadisi denilen yer Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde San Francisco vadisidir. İsmini bölgede yoğun olarak silikon çip üretilmesinden alır. Bu bölge 1800’lü yıllarda altının keşfedilmesiyle hazine avcılarının ilgi odağı olmuştur.

 

Ancak sonrasında Stanford Üniversitesi bu bölgede açılır ve kampüsün yakınında bir teknoloji şirketi kurulur. Ardından alınan karar ile tüm bölge teknoloji şirketlerine devredilir, mucitler akın eder bölgeye; radyo, radar vs. ile elektroniğe giriş yaparlar, Nobel ödülleri alınır. Artık dünyanın gözü kulağı bu teknoloji merkezindedir. İlk mikro işlemci, ilk bilgisayar, arama motorları olan Yahoo, Google ve sosyal paylaşım sitesi Facebook burada ortaya çıkar.

 

Kızışan rekabetle beraber markalarıyla, binalarıyla vadi kopyalanmaya çalışılsa da bu mümkün değildir. Tüm bu dev markaların önemli bir ortak özelliği vardır ki aynı üniversiteden mezun olan kuruculara sahiptirler. Bu gelişimin öyküsüdür. Bilişime yön veren şirketlerin öyküsü.

Neydi ortak noktaları?

Aynı üniversiteden yani Standford üniversitesinden mezun olmaları. Şimdilerde Ağrı’da buna benzer bir çalışma yürütülüyor.

 

Belki bir Silikon Vadisi olmayacak ama, aynı okuldan yetişen çocukların bir araya geldiği bir bilişim üssü.

Son dönemlerde Ağrı’daki değişime ve gelişime kulak vermemiz gerekiyor. Öğretmenler, okul idarecileri arasında bu günlerde en çok konuşulan konu Ağrı Valisi Süleyman Elban’ın göreve başlar başlamaz çocuklarımızın bilişim yetenekleri ile ilgilenmesi, “Kodla AĞRI” adı ile yürüttüğü proje.

 

Nedir bu proje? Neden gerekli? Nasıl Uygulanacak?

Bu soruların cevaplarına geçmeden önce, çocuklarımızın mevcut durumuna göz atalım. Artık teknoloji çağındayız ve çocuklarımız 3- 4 yaşlarında itibaren teknoloji ile iç içe olmaya başlıyor. Teknolojiyi aktif bir şekilde kullanan çocuklar, akıllı telefonları büyüklerinden daha iyi kullanıyor. Üstelik bu çocuklar, bu akıllı telefonları henüz okuma yazma bilmeden kullanıyorlar. Fakat bunları yaparken teknolojiye bağımlı olmaya başlıyorlar. 

 

Teknolojiyi kendilerince sadece oyun oynamak, müzik dinlemek ve video izlemekten ibaret görüyorlar. Böyle olunca da çocuklarımız yaratıcıktan uzak ve çözüm odaklı olmaktan gittikçe uzaklaşmaya başlıyor. İşte tam da bu noktada “Kodla Ağrı” devreye giriyor.Biz “Peki bu durumda neler yapabiliriz çocuklarımız için?” sorusunu kendimize sorarken, bizim yerimize imdadımıza sayın Valimiz Süleyman Elban yetişti diyebiliriz.

 

Kodla Ağrı projesi ile çocuklarımıza erken yaşta kullanmaya başladığı teknolojik cihazları faydalı kullanma yöntemleri öğretilecek, çocuklarımız hem eğlenecek, hem de eğlendiği yazılımları yapmayı öğrenecek. 

 

Kodla Ağrı projesi için her şey hazır. Şu anda 17 okulda bilişim sınıfları yeniden kuruldu. Bilişim altyapısı güncellendi. 5 ve 6. sınıf öğrencileri bu sınıflarda kodlamayı öğrenmeye hatta ilk programlarını yapmaya başladılar bile.

 

Projenin devamında ilerleyen aylarda çocuklarımız yaptıkları projeleri yarıştıracak. Dereceye giren çocuklar, Standford Üniversitesi gibi olmasa da “Ağrı Bilim Sanat Merkezi” bünyesinde Robotik derslerine başlayacak.

 

Robotik dersleri ne diye sormayın, onu da kısaca söyleyeyim. Dersin adı, kendisi gibi. Robotlara komut vermek için yazılım geliştirme. Örneğin yaptığınız kodlama ile robotun sağ kolunu veya sol kolunu oynatmasını sağlayabiliyorsunuz.

 

Hayal gücünüz ve mantığınız ne kadarını izin verirse, o derece ileri teknolojiyi kullanabilirsiniz. Yukarıda iki kez tekrarladım. Tekrar söylemek istiyorum. Belki Standford üniversitesi veya Silikon Vadisi olmayabilir. Ama “Kodla Ağrı” projesi gün geçtikçe büyür ve ilkokul öğrencilerine de yansıtılırsa Ağrı, teknoloji konusunda altın çağını yaşayabilir ve çocuklarımız, geleceğe daha umutla bakabilir.

Kim bilir, belki de Facebook tarzı bir yazılımın sahibi Ağrılı olur.

Özkan Aslan

 

 
Etiketler: Ağrı'da, Slikon, Vadisi, Kuruluyor,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı