Yazı Detayı
04 Şubat 2020 - Salı 12:40 Bu yazı 7438 kez okundu
 
Ali İhsan Varol Üzerine
Erkan KÖSEDAĞ
erkan.kosedag@hotmail.com
 
 

 

Geçtiğimiz günlerde Ağrı çok önemli bir değerini son yolculuğuna uğurladı. 1940 yılında Patnos’un Ürküt Köyün’de dünyaya gelen Ali İhsan Varol, 2020 yılında yaşadığı rahatsızlığa yeni düşerek hayatını kaybetti.

Memani aşiretine Ağrı’da büyüklük yapması, Badıllilerinin aile büyükleri arasında olması ve bir dönem siyasetle meşguliyeti, onu önemli ve değerli kılmıştı.

 

Ürküt köyündeki bir evin odasında açılmış olan derslikte okumayı öğrendi.  Okulun olmadığı Ürküt’e 10 yıl sonra okul yapılınca 1950 yılında ilkokula başladı. Babası Salih Ağa’nın 1969 yılında vefatı sonrasında Ali İhsan Varol köyün hemde ailesinin yükünü omuzlarında hissetti.

 

 

1978 yılında Patnos’ta Mercuri ve Asi aşiretleri arasında meydana gelen husumet sonrasında 26 kişi hayatını kaybetmiş, aşiret olayları Patnos’un dışında Malazgirt, Bulanık ve Erciş’e sirayet etmişti. Ali İhsan Varol, dönemin Senatörü Kasım Küfrevi ve Milletvekili Kerem Şahin’i yanına alarak bu önemli barışa imza atmış, Ürküt Köyü’nde kurduğu barış sofrası ise gönüllere girmişti.

 

 

 

 

 Siyasette babasının izinden gitti. Demokrat Parti’de Süleyman Demirel’in hayranıydı. Demirel’in siyasi yasağının kalktığı 1987 yılında Doğruyol Partisinin Patnos İlçe Başkanı oldu. 1991 yılında Milletvekili adayı oldu. Doğruyol Partisi’nden 3. sırada aday olan Ali İhsan Varol, partisinin 28.2 oyla Ağrı’da birinci parti olmasına rağmen tercihli oy sisteminin mağduru olmuş, az bir oyla tercih barajına takılmış ve parlamentoya gidememişti.

 

 

 

 

 

Süleyman Demirel’in 16 Mayıs 1993'te Türkiye Cumhuriyeti'nin 9. Cumhurbaşkanı seçilmesi sonrasında Çankaya Köşkü’ne tek başına randevusuz olarak giderek hayırlı olsun ziyaretinde bulunmuştu.

 

Adaylığı sonrasında partisinin ilçe başkanlığı görevini oğlu İbrahim Varol yürütmeye başladı.  Mehmet Ağar ve Demokrat Parti ile Süleyman Soylu’nun seçildiği kongrelerde üst kurul delegeliği yaptı.  

Adaletli ve barışçıl kimliği ile tanınan Ali İhsan Varol, 2005 yılında yakalandığı sinir sistemi rahatsızlığı dolayısı ile tedavi görüyordu. Altı erkek ve dört kız çocuğunun dualarının yanında, yaşamı boyunca barışlarına ortak olduğu Ağrılıların duasını alarak son yolculuğuna çıktı.

 

Son yolculuğunda Demokrat Parti’de Genel Başkanlık yapmış olan İçişleri bakanı Süleyman Soylu’da ahde vefa örneği göstererek cenaze törenine katıldı.

 

Ali İhsan Varol ile  ilgili yazılacak çok şey var elbette. Ağrı’nın Ali İhsan amcasına Yüce Allah’tan rahmet, tüm yakınlarına, sevenlerine, memani ve badılli ailelerine ve özellikle Demokrat Parti ailesine başsağlığı dilerim.

 

 
Etiketler: Ali, İhsan, Varol, Üzerine,
Yorumlar
Haber Yazılımı