27 Mayıs 2018, Pazar
  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

Erken Eğitim Neden Önemli ?

Özellikle son 20 yıldır önemi üzerinde epey bir çalışma yapılan erken çocukluk eğitimi literatüre göre 0-8 yaş dönemini kapsıyor gibi görünse de aslında hayatın geri kalanına yönelik etkileri düşünüldüğünde çok önemli bir kilometre taşıdır.

Yapılan araştırmalara göre insanın kişiliğinin % 60'ı bu 0-8 yaş döneminde şekillenmektedir.

Ayrıca bu dönemde insan zekasının da büyük oranda şekillenmesi yukarıdaki yargıyı destekler niteliktedir.

Bu yazımızda asıl amacımız bilimsel bilgiler vermek değildir ama bilimin olmadığı bir düşünce de temelsiz kalır.

Çocukların erken yaşlarda kişilik yapısının oluşması bu kadar hızlı olunca anne babalar ve eğitimcilerin üzerine düşen görevlerin ehemmiyeti de bir o kadar önemli hale gelmektedir.

Nitekim peygamber efendimizin,çocukluk yıllarının insan ömründe çok hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan hadislerine bir çok kaynakta rastlamamız mümkündür.

Efendimiz çocukların eğitiminden birinci derecede aile yuvasını sorumlu tutmuştur. Özellikle geçmiş zamanlarda vaktinin çoğunu ailesiyle birlikte geçiren çocukların kişilik oluşumunda ailenin etkisi daha büyüktü. Zira eski insanların günümüz insanlarına göre daha erken yaşlarda olgunlaşması ve hayatın yükünü erken yaşlarda omuzlamaları sadece bir tesadüf değil bilakis çocuğun ailesiyle daha fazla zaman geçirmesinin bir sonucudur.

Günümüz teknoloji toplumu ve çalışan anne baba profili çocukların daha çok eğitimcilere ve okula bağımlı hale gelmesine ve ailesinden alması gereken ilk eğitimi hakkıyla alamamasına sebep olmuştur.

Değişen anne baba tutumları, beraber geçirilen zamanın azalması ve değerlere verilen önemin giderek aşınması sonucu çocuklarımız telafisi güç duygusal ve toplumsal travmalarla malesef karşı karşıya kalmaktadırlar.

Üç kuruş fazla kazanmak için her gün didinirken biz anne babalar, asıl sermayemiz olan çocukları aslında ne kadar ucuz bir fiyata gözden çıkardığımızı unutmuş bulunmaktayız.

Yazımızın ilk satırlarında da belirttiğimiz gibi erken çocukluk döneminde anne-baba sevgisi ve terbiyesinden mahrum kalan çocukların toplumun istediği değer yargılarıyla mücehhez olması çok zor görünmektedir.

İslami yaşamı hayatının olmazsa olmazı yapan bu toplum günden güne bu ideal ve hevesini kaybetmektedir.

Tabii ki gençlik için kurumsal ve özel kuruluşlar tarafından çalışmalar yapılıyor ama ülke anlamında bir felsefe ve bütünlük benimsenmediği için netice alınması çok zor görünüyor.

Televizyon programlarından tutun da ders kitaplarına kadar, hatta gazetesinden dergisine kadar her şeyi ile ideal gençliğin yetişmesi için toplumsal bir bilinç hali oluşmadan üzgünüm ki istenilen insan modeli asla yetişmeyecektir.

Bu ülkenin kızları ve kadınları evlilik programları ve dizilere, erkekleri ve büyükleri futbol maçlarına ve kahvelere, çocukları da çizgi filmlere esir edildiği müddetçe biz ne ecdadımız Osmanlının acılarından ve ideallerinden ne Anadolu müdafaasından ne de en yakın zamanda hepimizin şahit olduğu 15 Temmuz vahşetinden ders çıkaramayız...

Rabbim bizlere kendi rızasına uygun çocuklar yetiştirmeyi nasip etsin.....

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık