21 Nisan 2018, Cumartesi
  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan

 

Hepimizce de malum olduğu üzere 17 Haziran Çarşamba gecesi ilk teravihimizi kılacağız ve inşallah akabinde perşembe günü oruçlu olacağız. Ramazan ayına varmanın tarif edilemez hazzı ve gönüllerimize esen o hoş ferahlığı şimdiden tüm islam aleminin manevi havasını değiştiriyor. Oruç ibadeti İslamiyet öncesinde Adem a.s'ın şeriatından bu yana her dönemde her hak dine yerleşmiş bir ibadettir. Hicretin ikinci senesinde islam alemine farz kılınan oruç ibadeti peygamber efendimizin (s.a.s) maddi alemden manevi aleme irtihaline kadar kendisi tarafından da dokuz defa ifa edilmiştir.

Tabii burada anlatmak istediğimiz şey oruç vazifesinin teknik boyutu ve tarihsel gelişimi değil bizlerin kanayan iklimlerine ne gibi dermanlarla hitap edeceğidir ki zaten gerek cuma vaazlarında gerekse islam ilmihallerinde orucun farzları sünnetleri ve diğer eda ediliş şekilleri uzun uzun anlatılır.

Peygamber efendimizin (s.a.s) hayatı biz müslümanlar için miyardır,ölçüdür. Mübarek efendimizin oruçlular için telaffuz ettiği sözler ve ramazan ayında bizlerden beklediği hal ve davranışlar sosyolojik ve psikolojik temelde incelendiğinde toplumu ne derece kuşatan ve kollayan, birbirine yaklaştıran, günümüz materyalizmini, narsizmini, bireyselciliği ne derece toplumdan uzak tutan söylemler olduğunu görebiliyoruz.

Ramazan ayı ; gelmeyene gitmektir, kapısı çalınmayanın kapısına Allahın üzerimize nerdeyse varis kılacağı komşuluk hakkını götürmektir. Bir evde kırk çeşit iftar sofrası varken bir evin sofrasında çoluğu çocuğu kuru ekmeğe muhtaç etmemektir.

Ramazan ayı, 11 ay boyunca elimizde tek sermayemiz sandığımız malımızı gönül rızasıyla paylaşmaktır.

Ramazan ayı ezan vakti yaklaştıkça çoluk çocuğuna yedirecek bir tabak sıcak yemeği olmayan analarımızın için için yükselen feryadını dindirmektir.

Ramazan ayı camilerin minaresi gölgesinde tüm ayrıştırıcı unsurları bir kenara bırakıp senden olmadığını zannettiğin o ezelden kardeşinle yeniden biz olabilmektir.

Ramazan ayı en değerlimiz çocuklarımızı internet kafelere salonlara mahkum etmek yerine rahleye oturtma ayıdır.

Kıymetli kardeşler günümüz gençliği ve insanı olarak söylüyorum, en büyük derdimiz yeni nesil değil mi, Allah aşkına yolunuza çıkan her on ailenin dokuzu çocuğunun ahlaki probleminden doyumsuzluğundan bahseder hale gelmedi mi ? bütün bunları nasıl izah ediyorsunuz.

Çocuğunun yanlış ve sapık fikirlerin esiri olmasına sebep olan bir aile ahirette nereye kaçacak ne mazeret uyduracak cevabınız var mı ?

Bugün zamanın şartları böyledir diyerek islam şuur ve ahlakından yoksun halde sokaklara saldığımız çocukların hesabını kim nasıl verecek ?

işte ramazan ayı tüm bu yıkımların yanlızlıkların üzerini temizleme ve onarma fırsatı ile dolu olan bir zamandır.

Günümüz dünyasına ve özellikle ortadoğu ve arap yarımadasında yaşanan dramlara bakınca hangi tabloyu görüyorsunuz ?

Ben işim gereği eğitim yönüyle konuları ele almak zorundayım belki ama toplumun bir ferdi olarak islam memleketlerinde yaşanan drama sessiz kalmak beni imansız eder. Hatırlar mısınız geçen yıl ramazan ayında İsrail'in Filistin'e yaşattığı ablukayı. Bu ramazanda da aynı şeylerin olmayacağını kim garanti edebilir. Bunun tek suçlusu israil değil, bu zulme sessiz kalan evde kanepeye uzanıp göbeğini kaşıyan biz müslümanlar değil miyiz.

Biz orucu aç kalmaktan ibaret bilir hale geldik. Gözlemlediğim bir şey var ağrı özelinde en çok küfür edilen ay ramazan ayıdır sebebinin ne olduğunu hepimiz vicdanlarımıza soralım.

Ramazan ayı sabır ayıdır ve bu yüzden esrarı büyüktür, ramazan ayı açları yetimleri anlama ayıdır, hoşgörü ayıdır, oruç tutmayanı taşlamak yerine islam neyi gerektiriyorsa onu uygulama ayıdır, içimizde yabanCılar varsa onlara saygılı olma ayıdır, gıybeti yalanı iftirayı siyasi kavgaları bir yana bırakıp ümmet bilincini uyandırma ayıdır.

Ne olur çocuklarınızı yanınıza alıp camiye gidin,teravih nedir bilsinler. Cemaat neymiş öğrensinler onları eve mahkum etmeyin. Kuran kurslarına gönderin gündüzleri başıboş kalmasınlar. Orucun yalnız aç kalmak olmadığını, anlama ve yaşama ayı olduğunu anlatın. Bir yere hayır yapacaksanız, bir eve kumanya götürecekseniz çocuğunuzu ve eşinizi de yanınızda götürün bu kalpleri yumuşatır, huzur verir ne olur klasik bir ramazan olmasın, hayır için koşturun, kaybetmeyeceksiniz, müslümanın mükafatı dünyada beklemesi imani bir zaafiyettir. Altmış yetmiş yıl yaşayıp gideceğiz, bırakın da öte tarafa da bir şeyler kalsın.

Yazılması söylenmesi gereken çok şey var belki ama son olarak bu ramazan ayının gönlümüze, hanemize, eşlerimize, çocuklarımıza ve en genelde islama ve tüm insanlığa huzur ve barış getirmesini diliyor, rabbimizin bizi kadir gecesine ulaştırmasını temenni ediyorum......

 

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık