18 Haziran 2018, Pazartesi
  • Dolar 4.7287
  • Euro 5.4721
  • GR ALTIN 194.62
  • ÇEYREK 310.29

O'lmasaydın Olmazdık !

O'lmasaydın Olmazdık !

Tüm zamanlarda, kainatın varlığının ilk gününden beri Cenabı Hak yaratılmışların hali ne zaman ifsad olsa bozulsa, ne zaman insanlık yoldan sapıp ilahlık davasında bulunsa işte o zaman bir uyarıcı gönderilmiştir.

Nitekim İslam inancımıza göre insanlığın başlangıcı Hz.Adem efendimizin yaratılmasıyla başlamıştır. Lakin Hz Adem'den kuvvetli bir rivayete göre kendisi henüz çamur ile su arası bir yaratılmışlık halindeyken kendine geldiğinde semada Cenabı hakkın isminin yanında Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa  (s.a.s)in isminin yazılı olduğunu görmüştür. Bu hal karşısında hayrete düşen Adem (a.s) Peygamberimiz Hz.Muhammed'in yüceliğini kabul ve tasdik etmiştir. Yine bu şekilde dönem dönem bir rivayete göre 124.000, diğer bir rivayete göre de 224.000 peygamberin insanlığa gönderildiği bildirilmektedir. Bu durum insanoğlu olarak bizlerin ne kadar ikaza muhtaç olduğumuzu göstermekle birlikte insanlık olarak yaşanılan hiçbir hadiseden ibret almadığımızı da göstermektedir.

Nemrut'a İbrahim (a.s)'ı, Firavun'a Musa (a.s)'ı, İsrailoğullarına sayısız peygamberi, günümüz batı diye tabir ettiğimiz Avrupa'sına İsa (a.s.)'ı gönderen rabbimiz son olarak her haliyle sapkınlık içine düşmüş olan Arap yarımadasına da Peygamberimiz Hz.Muhammed Mustafa Efendimizi (s.a.s) göndermiştir.

Bu saydığımız peygamberlerin çoğu kısım kısım insanlara gönderilirken, Peygamberimiz her ne kadar Arap yarımadasına elçi olarak gönderildiyse de rabbimizin katındaki değeri ve onun getirdiği prensipler tüm toplumları derinden etkilemiştir. Nitekim bir hadisi kutside mevlamız "Levlâke levlâke lema halaktü’l-eflâk" buyurmaktadır. Manası ise ey habibim Ahmed ve resulüm Muhammed eğer sen olmasaydın ben alemleri yaratmazdım mahiyetindedir. Bu ölçüyle bakıldığında Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa  (s.a.s) tüm insanlığın varlık sebebi ve en önemlisi günümüz insanı olmakla beraber tüm insanlığın ümididir. Sadece bu kudsi hadis değil kuranı kerimde de peygamberimizin bu yönünü görmek ve anlamak mümkündür. Örneğin "Vema erselnake illa rahmeten lil alemin" ayeti kerimesi bu durumun en bariz örneğidir. Ayetin manasına bakıldığında biz seni yalnız tüm alemlere rahmet olarak gönderdik manasını görmekteyiz ve bu mana Arap edebiyatı kaidelerine göre varlığı zikredilen 18.000 alemin tamamını kapsamaktadır. Peygamberimizin bu yönünü hayatındaki bir çok farklı hadiseyle görmek de mümkün olup böyle bir yazıda bu hadiseleri anlatmaya çalışmak  kifayetsizdir. Günümüz dünyasına ve de özellikle İslam coğrafyalarına bakıldığında peygamberimizin getirmiş olduğu ahlaka, düzene, güzelliklere özlemlerimiz o kadar artıyor ki saymak mümkün değil.  İç savaşların, kimlik ayrımı söylemlerinin, şu partici bu partici, şucu bucu ithamlarının insanları terörizme ve kendi fikrine taassup derecesinde inanmasına sebep olduğu, komşunun komşuyu tanımadığı, insanların ailelerinin bin bir hayasızlıkla yıkıldığı, sokakların küfürden şehvetten geçilmediği ve tüm toplumda sanki kaderimiz buna bağlıymış gibi giderek yayılan gündem ve siyaset çılgınlığı bizleri o denli uzaklaştırıyor ki hakikatlerimizden işte tam da bu noktada Efendimizin kutlu sözlerine ve yaşantısına sığınmak ve onun çizdiği yoldan gitmek en büyük tesellimiz olabiliyor. Müslüman ümidi ile korkusu arasında yaşama gayreti olacak bir varlıktır. Bu yazıda yazdığım tüm olumsuz şeyleri en önce kendi nefsime söylüyor ve diyorum ki Peygamberimizin güzelliğini anlatmaya çalışmakla onun güzelliğini anlatamam, belki bir nebze bu cümleler güzelleşir. Son olarak Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa (s.a.s)'in hayatından kesitler sunmaya çalışarak hepimize O'nu anlamayı Cenab-ı Allah'tan diliyorum. Selametle......

O, yalan söylemezdi.

O, riya olsun diye ibadet etmezdi ki O'nun tüm günahları daha doğmadan affedilmişti.

O, dünya malı için eşini dostunu çevresini kandırmazdı.

O, çok iyi bir aile reisiydi ve komşuları ondan razı ve emindi.

O , gıybet etmez boş kelam söylemezdi.

 O, alemler onun için yaratılmışken bile bir saniye olsun kibirlenmedi.

O, makam ve mevkiye kıymet vermez ve asla insanlara makamlarına göre hürmet etmezdi.

O, o kadar şefkatliydi ki en büyük hata sahiplerinin bile ayağına tebliğ için giderdi.

O, çocukları o kadar muazzam severdi ki namaz gibi ciddi bir amelde bile mübarek sırtlarına çıktılar diye kızmazdı.

O, söylediği veya emrettiği hiçbir şeyi  kendisi de yapmadan kimseye yaptırmazdı, örnek olurdu.

O, İslam'dan nefret ettirmez sevdirirdi.

O, konuşunca öyle güzel öyle tane tane konuşurdu ki dinleyenleri mest ederdi.

O, insanları anlardı, sabır gösterir, üzmez, zaman verirdi, insanların aklından çok gönlünü fethederdi.

O, savaşı sırf cihad olacaksa emreder cihatta bile öldürmeyi değil esir almayı prensip edinirdi.

O, düşmanlarını bile kendisine hayran bırakacak bir eminlik vasfına sahipti,insanlar hiç arkalarına bakmadan O'na en değerli şeylerini emanet ederdi.

O, bir nebiydi nebi olduğu kadar da içimizden biriydi.

O, üzerinden binlerce yıl da geçse en çok özlenen ve şefaatine en çok muhtaç olunandı.

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık