16 Aralık 2018, Pazar
  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

Kerem ENGİN Yazdı '' Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir''

Kerem ENGİN Yazdı '' Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir''

Ağrı İHH başkanı Kerem Engin Bu haftaki Köşe yazısında  '' Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir'' yazısını ele aldı.
işte o yazı:

Okumak; Sözcüklerin, duyu organları yoluyla algılanıp anlamlandırılması, kavranması ve yorumlanmasına dayanan zihinsel bir etkinliktir. Okumayı uzmanlar, yazılı bir metni gözle izleyip anlamını kavramak, gerekirse seslendirmek olarak tanımlamaktadır. Tabi bizim burada anlatmaya çalışacağımız okuma, sadece kuru bir kitap, dergi, gazete okuması değil, aynı zamanda kâinatı okumaya, çevreyi okumaya, tarihi okumaya ve daha önemlisi de insanı okumaya ve insanı değişmez olan ilahi hakikate götüren okumalardır. Belki de bundan dolayıdır ki Rabbimizin gönderdiği hayat kitabı/klavuzu olan Kur'an'da bizden yapmamızı istediği ilk şey (çok boyutlu) bir okuma eylemidir. Kitap /okuma insanlık tarihinde o kadar önemli bir yere sahiptir ki, insanlığın tanımlanmasında bile çok önemli bir yere sahip olmuştur. Zira bu manada insan toplulukları, ehli kitap olanlar ve ehli kitap olmayanlar diye sınıflandırılmıştır.

          Bundan dolayı okuma, insanlığın ve insanlık tarihinin en erdemli eylemidir denilebilir. Çünkü varlıktan ve varlığı var eden yaratıcıdan haberdar olabilmenin en kadim yoludur. Daha doğrusu Yaratana da yaratılana da hakkını vermektir okumak. Zira okumak; tanımak, tanımlamak, anlamak ve anlamlandırmaktır.  Bir şeyin varlığı, onun anlamlı olup olmaması ile alakalıdır. Haddi zatında varlığın en önemli yasası anlamlılık yasasıdır diyebiliriz. Zira ancak var olan anlamlı olandır. Demek ki varlığı tanımak (okumak), ona hakkını da vermektir aynı zamanda.  O yüzden okumak insan olmanın temel uğraşılarındandır. Ve insana yakışan bir eylemdir. Öyle ki, gelişmiş ve gelişmemiş toplumlar arasındaki temel fark bile; o toplumların okuma oranları ile ilişkilidir. Ayrıca hem bireysel hem de toplumsal olarak gelişen, çağın standartlarını yakalayabilmek ancak yoğun bir okuma çabası ile olacaktır.

         Çünkü insan, zihnindeki kelimelerin oranına göre algılama, anlama, düşünme ve konuşma gücüne sahiptir. Sözcük dağarcığı yeterince gelişmemiş olan kişilerin algılaması, anlaması, düşünmesi ve konuşma gücü çok zayıf olur. Ve kendisini yeterince ifade edemez, soyut konuları anla(t)makta güçlük çeker. Zaten ikili ilişkilerdeki anlaşmazlıklar, tartışmalar hatta kavgalar bile genelde ya kişilerin diyaloglarda kendilerini gereği gibi ifade edememeleri ya da kullanılan ifadelerin doğru anlaşılmaması sonucu olmakta. Tabi her iki durumda da asıl sorunun iyi bir okuyucu olmamanın getirdiği anlama, kavrama ve ifade etme eksikliğinden ortaya çıkmaktadır.

Birde artık toplumda klişe haline gelmiş olan boş zamanlarınızda ne yapıyorsunuz? Sorusuna verilen “ kitap okuyorum” cevabı, bizlerde ne yazık ki okumak sanki boş zaman işiymiş gibi çok vahim bir anlayış oluşturmuş. Hâlbuki okumanın ciddi bir uğraş olduğunu ve hayatımızın anlamıyla alakalı önemli bir uğraş olduğunu anlamamız lazım. Yani okuma hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmalıdır. Nasıl ki bedenimizin fizyolojik ihtiyacı olan gıdaları, havayı, güneşi alma ihtiyacı varsa, aynı zamanda ruhumuzun da açlığını gidermemiz lazımdır ki, bunun içinde en önemli gıdalardan biri şüphesiz okumaktır.

Burada bilge kral rahmetli Aliya İzzetbegoviç’in okumakla ilgili "Okumak özgürlüğe uçmaktır"  sözünü hatırlamakta fayda var diye düşünüyorum. Evet, bizde umut ediyoruz ki, okumak özgür insanların, özgür insanlar adalet, merhamet ve kardeşliğin hakim olduğu toplumların ve bu da huzur dolu bir dünyanın habercisi olacaktır. Bundan dolayı kitap okumak, sadece bir ihtiyaca binaen yapılacak bir eylem olarak görülmemelidir. Aksine insan; değişmek, gelişmek, yaratılış sebebinin ve hayatının asıl amacına ulaşmak için okumalıdır. Çünkü bilinçli insan ayakları yere sağlam basan, kendisinin ve toplumunun dertlerinin farkında olan insandır; işte okumak bireyde bu bilinci, bu ruhu oluşturan en önemli yoldur.

İnsan okurken, nefsi bir muhasebe içine giriyor yer, yer; sorguluyor, soruyor, cevaplar arıyor. Ve nihayetinde bilinçli bir okuma hakikatin arayışına dönüveriyor aynı zamanda. O zaman taassuptan ve bağnazlıktan uzak, irdelemeyi, tartışmayı, paylaşmayı ve fedakârlığı bilen bireyler oluşmaya başlar. Ancak bu bireylerin oluşturduğu toplum, bireysel ve toplumsal sorunlara kişisel çıkarlarından ve kör saplantılarından değil, tüm insani erdemlerin penceresinden bakabilecektir. Böylece kitap, yani okumak insanın hayatını değiştirdiği gibi insanlarda yaşadıkları dünyayı değiştirebileceklerdir.

Sonuç olarak okumalarımız, tercihlerimizi belirliyor; tercihlerimiz ise hayatımızın anlamını ve amacını gösteriyor. Ve bizi aziz ya da zelil eyleyen de, işte bu okumalarımız olacaktır. Yeniden hayat kitabımız olan Kur'an'a kulak ve gönül vermemiz duasıyla...

 

                                                                                               Kerem ENGİN

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık