depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak

Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

KOSGEB'den Aldığı Destekle İş Yeri Açtı

Ağrı Merkezde Yaşayan Mahberi İlhan, KOSGEB'den Aldığı Hibe Desteğiyle Kendi iş Yerini Açtı.

KOSGEB'den Aldığı Destekle İş Yeri Açtı

Ağrı’da KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Programlarından yararlanan girişimciler kendi iş yerlerini açıyor. Bu girişimcilerden biride kadın girişimci Mahberi İlhan. 

Mahberi İlhan, hayalini kurduğu iş yerini KOSGEB'den aldığı hibe desteğiyle açarak, hayalini gerçekleştirdi.

KOSGEB’den aldığı destekle, ev ve yöresel yemeklerin yapıldığı “Bizim Ev” adlı lokantayı açan kadın girişimci Mahberi ilhan, iş yerinde şimdilik eşi ve bir personeli ile birlikte müşterilerine hizmet veriyor.


Geçmişte 8 yıl boyunca bir kız Kur’an kursu yurdunda aşçılık yaptığını ve önceden aşçılık ve kalfalık gibi belgeleri aldığını,  gelecekte böyle bir iş yeri açmanın hep hayali olduğunu belirten ilhan, Geçen yıl Ağrı KOSGEB’den aldığı girişimcilik kursu sonucu verilen belge ile iş yeri açma hayaline kavuştuğunu kaydetti.

Mahberi İlhan, Evlendikten sonra boş durmayı hiç düşünmediğini, zaten evlilikten öncede sürekli çalışan, kendi ekmeğini kazanan bir insan olduğunu belirtip, kendi işini yapma isteğini evlenmeden önce eşi ile paylaşmış olduğunu ifade etti. Daha öncesinde de iş yeri açabilecekken bazı konularda eksik kalacağı ve bir desteğe ihtiyacı olduğunu, bu desteği de eşinden bulduğunu belirtti. 

‘Eşim Bana Çok Destek Oldu.’

İş yerini açana kadar ki geçen süreyi anlatan İlhan:“ Ben ağrılıyım. Evlenmeden önce, 8 yıl boyunca bir kız kuran kursundan aşçılık yapıyordum. Daha sonra evlendiğim için işten ayrılmak zorunda kaldım. Ama önceki işimde çalışırken de evlendikten sonrada, kafamda böyle bir iş yeri açma fikri vardı her zaman. Bu konuda da bir desteğe ihtiyaç duyuyordum. Allah razı olsun bu konuda eşim bana destek oldu. Burayı ilk etapta eşimin desteği ile açtık. Bu süreçte bana maddi manevi her konuda yardımını esirgemedi. Ben daha önceki işimde çalışırken, Kur’an kursu yurdunda kızlarla birlikte geceli gündüzlü kalıyordum. Kızlarla çok sıcak bir ortamımız vardı. Yemek üzerine iş yeri açma fikri de bu dönemde oluştu bende. Yemek yapmayı seviyorum. Yemek yapmanın öncelikle zaruri ihtiyaçlardan biri olması, ikincisi ise yemek kültürünün evrensel bir şey olduğu düşüncesi de bu fikri pekiştirdi.” Şeklinde konuştu.


‘Geçen yıl KOSGEB’ in girişimcilik kurslarına başvuru yaptım.’
Geçen yıl Ağrı’da KOSGEB’ in açtığı girişimcilik kurslarına başvuru yaptığını, başvurudan sonra bir haftalık bir girişimcilik konusunda eğitim aldığını, KOSGEB in kurs sürecinde kendilerine ve diğer kursiyerlere çok büyük katkıları olduğunu belirten İlhan : “ KOSGEB, gerek yöneticiler gerek personel olsun, herkes hem güler yüzlü hem de gereken ilgi alaka konusunda bize çok yardımcı oldu. Ben iş yerimi önce eşimin desteği sonrada KOSGEB’ den aldığım destekle açtım. KOSGEB’den aldığım destek olmasaydı, belki de şu an bu iş yerini açamazdım. Bu konuda özellikle belirtmek istiyorum. Başta KOSGEB Ağrı İl Müdürü Hüsamettin Avras Beye, Abdulmelik ve İbrahim beylere çok teşekkür ediyorum. Bize gerçekten çok önemli katkıları oldu. Kurum olarak bizi bu işe girme konusunda oldukça destekleyip cesaretlendirdiler. Kurstan sonra ben projemi sundum. Öncelikle kendi imkânlarımızla, lokantamızda gerekli demirbaş malzemeleri aldık. İş yerimizi tuttuk. Bu etapta kendimiz 20 bin TL civarı bir yatırım yaptık. Daha sonra projemiz KOSGEB tarafından kabul görünce, bize ilk etapta 13 bin liralık bir hibe desteği çıktı. Bunun yanında biz iş yerimizi ayakta tuttukça, 3 yıl boyunca bize KOSGEB’in belli miktardaki destekleri, belli aralıklarla süreç içerisinde devam edecek.” Dedi.
‘İş yerimizde Müşterilerimiz ve personellerimizle birlikte bir aile ortamı oluşturmak hedefindeyiz.’
İş yerindeki çalışma koşulları ve hedefleri hakkında da konuşan girişimci Mahberi İlhan: “İşyerimizi açalı yaklaşık 1 aylık bir süre oldu. Biz iş yerimizde bir aile ortamındaymış gibi çalışıyoruz. Burada herkesin gelip illa para verip, yemek yemesi gibi bir durum yok. İş yerimizin daha çok bir muhabbet kapısı olması amacındayız. Ben, personeller, eşim ve müşterilerimizle bir aylık kısa sürede aile ortamını yakalamış durumdayız. Biliyorsunuz ki bizim lokantamız ev yemekleri ve yöresel yemekler yapılan bir yer. Aile ortamını sağlamak için de özellikle mutfağımızı açık tuttuk. Çoğu zaman müşterilerimiz gelirken bize evde annelerine nasıl soruyorlarsa, ‘Bu gün yemekte ne var?’ diye bize de onu soruyorlar. Gün olur soğan, ekmek, peynir bile var desek alır yerler istedikleri gibi. Bunun yanında iş yerimizin karşısında okullar var. Çocuklarımız gelip gidiyor. Ben, onların abur cubur gibi zararlı şeyler yemesini istemediğim için onlar için gözleme tarzı sağlıklı annelerinin de hazırladığı şeylerden hazırlayıp veriyorum. Fiyat konusunda da çok uygun fiyatlarımız var. Belki dışarıdan bakınca pahalı görünür ama öyle değil. Zaten bakınca her gün günlük menümüzü ve fiyatı dışarıdaki tabelamıza yazıyoruz. Menümüz daha yeni olduğumuz için pek zengin görünmeye bilir. Ancak ilerleyen zamanlarda ben şehrimize has yemeklerin yanında diğer yemekleri de yapacağım Allah izin verirse. İş yerimizde şimdilik eşimle beraber 3 kişi çalışıyoruz.” Diye devam etti.
Makberi İlhan, lokantaya girince göze oldukça hoş görünen işyerinin dekorunu eşinin tasarladığını. Aile ortamına uygun düzen olmasına özen gösterdiklerini söyledi. İlerleyen günlerde başvuru yaptıkları halde KOSGEB’in kendilerine personel desteği de olacağını, bununla beraber en az 4 kişi ile çalışacaklarını ve bu sayede başkalarına da iş imkânı sağlayabilecek olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. İlerleyen zaman içerisinde lokanta bünyesinde şarküteri tarzında, Ağrı iline özgü lor, peynir, tereyağı gibi ürünlerin satıldığı bir kısımda ekleme düşüncesinde olduklarını söyledi. 
‘Son olarak kadınlarımıza seslenmek istiyorum.’ 
Geleceğe dair işi konusunda oldukça kararlı ve umutlu olan ilhan, özellikle kadınlarımıza çağrıda bulunarak: “Özellikle kadınlarımıza şunu söylemek istiyorum. Ben herkesin mutlaka yapabileceği bir iş ve yeteneği olduğunu düşünüyorum. Yeter ki bir girişimde bulunsunlar. Bende olduğu gibi onlarında destek göreceğini KOSGEB’in onlara da büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. “Kadın isterse yapar.” Diye bir söz var ya, o çok doğru bence. Ben şu an işimden ve bulunduğum ortamdan çok mutluyum. Çok şükür iş yerimiz bizim için hem muhabbet kapısı hem de ekmek teknesi oldu. Bizimle birlikte diğer arkadaşlarımızın da ekmek kazanması bizi çok mutlu ediyor. İsteyen herkesin bu duyguları yaşayabileceklerini yeter ki geri durmayıp işe girişsinler.” Diye çağrıda bulundu.


Mahberi ilhan’ın eşi Halil İbrahim İlhan da, eşinin iş yeri açma isteğini bildiğini, geçen yıl KOSGEB Kurslarına katılıp girişimcilik belgesi aldığını ifade etti. Bu süreçte eşine destek olduğunu kadınların iş hayatında olması gerektiği düşüncesinde olduğunu, belirtti. Bunun yanında kendilerine desteklerini esirgemeyen Ağrı KOSGEB yetkililerine teşekkür etti. İlerleyen zamanda iş yerini tamamen eşi ve çalışanlara bırakacağını, iş yerlerinde tamamen kadınların çalışacağını söyledi.
KOSGEB Ağrı İl müdürü Hüsamettin Avras ise Mahberi İlhan ve açtığı iş yeri hakkında:“ Biz KOSGEB olarak girişimcilik eğitimleri düzenliyoruz. Eğitimlerimizin adı uygulamalı girişimcilik eğitimleridir. 32 saat sürüyor. Mahberi İlhan’da bizim bu girişimcilik eğitimlerine katılıp belgesini aldı. Daha sonra iş yerini açtı ve bize projesini verdi. Projesi kurulumuzdan geçtikten sonra ilk etapta kendi sermayesi ile demirbaşlarını alıp işyerini tuttu. Bizde projesini değerlendirdikten sonra, projesi kabul gördü. Bununla birlikte kurum olarak kendisine destek verdik. Kurum olarak kendisine, işletme kuruluş desteği, kuruluş dönemi ofis tutma, kuruluş dönemi makine donanım malzeme desteği ve işletme giderleri desteğini verdik. Vermeye de devam edeceğiz. Nasip olursa kendisine şartlar uygun olduğu sürece desteğimiz 2 yıl boyunda devam edecek. KOSGEB olarak destek verdiğimiz işletmelerimizden, 3 yıl boyunca kapatmamasını istiyoruz. Mahberi hanımda bize bu yönde taahhüt verdi. Böylelikle bizden 50 bin liralık KOSGEB hibe desteği alacak. Gerçekten gördüğümüz kadarıyla, kendi işinde örnek bir şahsiyet. İş yerini kısa zamanda standartların üstüne taşımayı başardı. İşyeri nezih ve temiz bir ortam oldu. Bayan elinin değmesi hasebiyle de çok güzel bir iş ortaya çıkmış durumda. Bu şekilde dürüst temiz çalıştığı sürece de işi daha iyi yerlere taşıyacağı konusunda kendisine güvenimiz tam. Biz ilerleyen dönemlerde kendisine kira ve personel desteği de sağlayacağız. Biz kurum olarak bu işletmelerimizin sürdürülebilir olması için, işletmecilerimizle beraber çalışıp, elimizden gelen her şeyi yapacağız.” Şeklinde konuştu.

 

Haber: Ramazan Demir

ERDOĞAN SAVCI SAYAN'I AĞRILILARA EMANET ETTİ ERDOĞAN SAVCI SAYAN'I AĞRILILARA EMANET ETTİ

EKREM ÇELEBİ HERKESİ OY VERMEYE DAVET ETTİ EKREM ÇELEBİ HERKESİ OY VERMEYE DAVET ETTİ

Diyadin'den İlçe Sağlık Müdürlüğü Yaşlıları Unutmadı Diyadin'den İlçe Sağlık Müdürlüğü Yaşlıları Unutmadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ağrı'dan Seslendi Cumhurbaşkanı Erdoğan Ağrı'dan Seslendi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık