17 Aralık 2018, Pazartesi
  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

Sekülerizm ve Anti Sekülerizm Üzerine

Sekülerizm ve Anti Sekülerizm Üzerine

İKİ İNSAN TİPİNDEN İBARET HER ŞEY.....

Aslında insanlık olarak ne kadar çeşitlilik göstersek de iki temel yaşam biçimi şeklinde ayrılmamız mümkün görünüyor.

2 İnsan portresi çizelim bu yazımızda.

Birincisi günümüz modern ve tüketim endeksli hayat biçimine uyum sağlamış(seküler)

İkincisi ise değerlerine sıkı sıkıya bağlı olarak nitelenebilen insan tipidir (anti seküler)

Günlük hayata yansımalarına baktığımızda birinci insan tipimiz daha uyumlu daha rahat ve daha az irdeleyicidir.

Dini yaşantısı ve toplumsal kalıpları pek önemsemeyen bu insan tipi için değişim ve yeni konjüktüre ayak uydurmak pekala daha basittir.

Asıl trajedi ise ikinci insan tanımımızda. Genellikle dindar ya da aileye bağlı, kuralcı  yetişen bireylerin en çok örneklem oluşturduğu bu kümede insanlar daha kaygılıdır. Sadece dindarlık değil erdemlilik dürüstlülük ve diğer toplumca kabul gören değerlerle bezenmiş ikinci gruptaki bireyler malesef günümüzde  problem yaşayabilmektedir.

Birinci modeldeki arkadaşlar için önemli olan kalp temizliğidir. ( nasıl temiz olacağına dair en ufak bir fikirleri olmasa da)

 İnancın; giyim kuşam, insan ilişkilerinde değil kalbin içinde yani gönülde olduğuna acayip inanırlar. Hatta çok prim yapan bir kaç argümana da sahiptirler. Mesela erkekleri şöyle der;

-"Ağabey namaz kılmam ama kimsenin de hakkına girmem, adam var namaz kılıyor ama akşama kadar haram işliyor" derler.  Burada kendi durumunu kurtarmaya çalışan vatandaşımız sanki tüm namaz kılanlar böyle davranıyormuşçasına asıl derdinin üzüm yemek olmadığını bağcıyı dövmek olduğunu gösteriyor.

Kadınları ise şöyle der:

-"Bence kapanmak için önce içimizi temizlemek gerekir. Kapalı bir kız biliyorum dindar görünüyor ama sevgilisi var." şeklinde bir mantık yürütüp erkek için verdiğimiz örnekteki davranışın aynısını sergiliyor. Kişinin davranışı ile inancın tartışılmazlığını birbirine karıştıran bu insan modeli içinde bulunduğu vaziyeti karşıdakini kötüleyerek anlamlı kılmaktadır.

Bahsettiğimiz birinci insan tipi için günlük hayat çok kolaydır. Niye mi?

Gelin beraber kısa kısa gidelim...

1. İş hayatı dini yaşantıya dikkat edilmesine pek fırsat vermeyen bir yapıdadır. O yüzden islamda çok ciddi bir mevzu olan mahremiyet asla önemsenmemektedir. Böyle bir kaygısı olmayan bu birinci grup insan için sıkıntı arz eden bir durum oluşmaz.

2. Kadın erkek ilişkileri mutlaka sınırı aşıp cenabı hakkın gazabını celb edecek noktaya varsa da bu kimsenin umurunda olmamaktadır çünkü sözüm ona bu arkadaşların kalbi temizdir!

3. Evlilikte eşler diğerinin giyim kuşam ve sosyal ilişkilerini çok sorun etmedikleri için kimse kimseden rahatsız olmaz. Koca kadını kıskanmaz kadın da kocayı. Dolayısı ile sorun yoktur. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki eşler arasında problem teşkil eden durumlardan bir tanesi de toplumsal anlamda giyinmeye yüklenen anlamdır. Eşlerden biri için olmazsa olmaz olan tesettür bir diğeri için çok da önem arz etmeyebilir.

4. Çocuk yetiştirme tarzına gelince birinci sınıflandırmaya giren insan tipi çocuğuna imkanları nispetinde her şeyi sağlar belki ama hiçbir değer yargısı koyamaz. Çocuğunu çoğunlukla maddi kültür üzerinden yetiştirdiği için gönlüne koyabileceği güzellik sayısı sınırlıdır. Tabi bu durum herkes için geçerli değildir. Yaşantısı sekülerizm endeksli olsa da için için mazbut bir yaşamı özleyen bir kesimin varlığını da görmezden gelemeyiz.

Gelelim ikinci sınıflandırmaya giren mazbut insan tipine:

1 . Bu arkadaşlar iş hayatında oldukça çok sorunla karşılaşırlar. Karşı cinsle el sıkışmazlarsa yobaz olurlar, Konuşurken Kahkaha atmazlarsa asık suratlı olurlar, Kadın erkek ilişkilerine dikkat etseler pis niyetli olurlar ( Sanki Kuranı Kerimde kadın erkek ilişkileri hakkında ayetler yokmuş gibi ), Affedersiniz halk tabiriyle sevgilileri olmasa, oyun bilmezlerse asosyal olurlar. Tesettür dese sapık olurlar. Neticede islami anlamda ne deseler yanlış anlaşılırlar.

2. Evlenirken hasbel kader kendi haleti ruhiyelerine denk biriyle evlenmez imtihan olurlarsa ağır travmalar yaşayabiliyorlar çünkü asla günlük hayata tam manasıyla ayak uyduramazlar,değerleri uyuşmaz. Eşlerinin giyimine konuşmasına her şeyine müdahil olacaklarından gergin bir evlilik hayatları olur. Hatta depresif haller bile görülebilir. İş veriminde düşüklük, aşırı asabiyet, kaybetmişlik duygusu sıkça görülebilen hallerdir.

3. Ve çocuk...İnanın bu konu ikinci sınıflamamız için tam bir maceradır. Çünkü kafalarındaki ideal insan tipine uygun çocuk yetiştirmek için epey bir gayret sarf ederler.

4. İkinci grup birinci grubun sözüm ona "kalbim temiz" nitelendirmesine baktıklarında biz nerde yanlış yapıyoruz da bunlar gibi olamıyoruz diye sıkça üzülebilirler.

Gördüğünüz gibi kardeşlerim "Ya inandığın gibi yaşarsın, ya da yaşadığın gibi inanırsın" sözü bu günlerimizi o kadar güzel izah etmektedir ki bu söze uygun binlerce hikaye türetilebilir.

Rabbim günlük hayatın getirdiği bunalımlar karşısında direnebilmeyi, İslam söz konusu olduğunda gerekirse fedakarlık yapabilmeyi ve çoluk çocuğumuzu ve nefislerimizi zamanın fitnelerinden koruyabilmeyi nasip etsin...

Bu yazımı okuduktan sonra bana tepki gösterecek olduğunu bildiğimi birinci kategorideki arkadaşlar size bir müjdem var:

Hiç panik yapmayın sizin kalpleriniz tertemiz :)

Allah cümlemize akıl fikir versin....

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık