11 Aralık 2018, Salı
  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

Türkiye Kamu-Senden “Memurun İş Güvencesi” Açıklaması

Türkiye Kamu-Senden “Memurun İş Güvencesi” Açıklaması

Yürürlükte olan ve değiştirilmesi ile ilgili kamuoyu oluşturulmaya çalışılan 657 sayılı DMK’nın 7. bölümü 125. maddesinde devlet memurunun hangi koşullarda memuriyetten men edileceğinin açık bir şekilde ifade edildiğini belirten Kılıç, bunları şöyle açıkladı.

“Bir devlet memuru; ideolojik veya siyasi amaçla kurumların huzur, sükûn ve çalışma düzenini bozarsa, boykot, işgal, kamu hizmetlerinin yürütülmesini engellerse, işi yavaşlatma ve grev gibi eylemlere katılırsa veya bu amaçla toplu olarak göreve gelmezse, bunları tahrik ve teşvik ederse veya yardımda bulunursa, yasaklanmış her türlü yayını veya siyasi veya ideolojik amaçlı bildiri, afiş, pankart, bant ve benzerlerini basar, çoğaltır, dağıtır veya bunları kurumların herhangi bir yerine asar veya teşhir ederse, siyasi partiye girerse, özürsüz olarak bir yılda toplam 20 gün göreve gelmezse, savaş, olağanüstü hal veya genel afetlere ilişkin konularda amirlerin verdiği görev veya emirleri yapmazsa, amirlerine, maiyetindekilere ve iş sahiplerine fiili tecavüzde bulunursa, memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunursa, yetki almadan gizli bilgileri açıklarsa, siyasi ve ideolojik eylemlerden arananları görev mahallinde gizlerse, yurt dışında devletin itibarını düşürecek veya görev haysiyetini zedeleyecek tutum ve davranışlarda bulunursa, 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki Kanuna aykırı fiilleri işlerse devlet memurluğundan çıkarma cezası alır."

Kılıç, "Bu bağlamda 2003 yılından beri ‘657’yi kaldıralım. İşçi-memur ayrımı olmasın. İşçilerin tazminatını veriyorsun, koyuyorsun kapının önüne, ama memur mahkeme ile geri dönüyor’ cümleleri ile dile getirilen ve asıl istenen devlet memuru yerine benim memurum kavramını getirmek" olduğunu söyledi. Kılıç, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 128. maddesinin birinci fıkrasında yer alan ‘Devletin, kamu iktisadî teşebbüsleri ve diğer kamu tüzel kişilerinin genel idare esaslarına göre yürütmekle yükümlü oldukları kamu hizmetlerinin gerektirdiği aslî ve sürekli görevler, memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle görülür’ tanımına uygun olarak devletin memuru olarak kalmak için mücadeleyi 12 yıldır olduğu gibi bugün de sürdüreceklerini belirterek "İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ifadesi ile gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemeyiz, sövmeyeceğiz. Bu vesile ile bilip bilmeden 657 DMK ile ilgili yazılar ve yorumlarıyla kamuoyunu yanlış bilgilendirenlere milletimizin itibar etmemesini önemle rica ederim” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık