12 Aralık 2018, Çarşamba
  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

Fuat Erdem; 5 Olacak derken 3’e düştü

Fuat Erdem; 5 Olacak derken 3’e düştü

Aslında 1 kasım 2015 den beri fiili olarak Ağrının Milletvekili sayısı 3 tü. Meclisin almış olduğu karar sadece malumun ilanı oldu. Tabi bu ağrı adına üzücü bir durum, temsil noktasında zayıf duruma düştük.

Peki neden ?

En bilinen sebep  Zana’nın yemininin geçerli sayılmadığı , geçerli yemin metnini okumamakta ısrar ettiği, yasama faaliyetlerine katılmayarak devamsızlık gerekçesiyle milletvekilliği düşürüldü. Bu doğru ama akla başka sorular geliyor. Leyla Zana’nın tek gerekçesi kanımca yemin değildi. Eğer tek gerekçesi bu olsaydı yasama faaliyetlerine katılmaz ama Hdp’nin diğer siyasi faaliyetlere katılırdı ama görüyoruz ki Hdp’nin hiçbir siyasi faaliyetinede katılmıyor. Demek ki bu bir yol ayrımı. Tabi bu Hdp’nin iç siyaseti, kendi bilecekleri bir iş.

Benim asıl merak ettiğim ise zaten olmayan bir milletvekilliğinin düşürülmüş olmasına şimdi verilen tepkilerin sebebi. 26 ay dır ortada olmayan bir vekilin, vekilliği düşüncemi kıymetli oldu. Sırrı Sakık’ın Zana’nın vekilliği ve vekilliğinin düşürülmesi ile ilgili tek eleştirisi Mehmet Metiner (Kürt ve Eski Partili  olması hasebiyle)ve Ravza Kavakçı Kan’ın (Kardeşi Merve Kavakçı’nın geçmişte vekilliğinin düşürülmesi sebebiyle) evet oyu kullanması mı olmalıydı. 26 aydır Ağrı halkı Mecliste eksik temsil ediliyor ve bu güne kadar kimsenin çıtı çıkmadı. Leyla Zana köyü yerine hapiste olsaydı ( İnşallah böyle bir şey olmaz, böyle bir temennimiz yok.) 26 aydır ortalık çalkalanıyor olacaktı. 

Evet belki bu yemin metnine karşı bir siyasi duruş veya tepkiydi . Ama Zana’nın Hdp’nin hiç bir siyasi faaliyete katılmaması da Partisine olan tepkisiydi. 7 Haziran ve 1 Kasım seçim çalışmalarında halktan gelen bazı eleştirileri yanıtlarken bunun sinyallerini vermişti. Zana’nın vekilliğini sadece düşürülmesi yönüyle değil 7 Haziran ve 1 Kasımın hemen sonrasından itibaren irdelenmesi ve konuşulması gerek. Leyla Zana 4-0 lık ve 3-1 lik iki listeninde birinci sırasındaydı ve listenin lokomotifiydi.  Zana oylara ne kadar etikti etti ? bu tartışılır. Zana’nın tek görevi oy potansiyelimiydi ?. Görevini yaptı ve gitti. Belki de Hdp’nin Türkiyelileşme projesine uymuyordu veya uyuşmuyordu ?, bu durum belki de Hdp’nin işine geliyordu? Gerekçe her ne olursa olsun Ağrı halkına ayıp edilmiştir. Zana şuan milletvekili olsaydı Hdp’de Genel Başkanlık tartışması olur muydu? Yukarıdaki sorularıma ben cevap vereyim.

Zana’nın adaylığı tartışmasız seçim sonucunu etkilemiştir. Ak Partinin oylarını aşağı çekecek isimler ön plana çıkarılmıştı amaç temsil falan değildi.

Partisi  Zana’yı Türkiyeleşme önünde engel olarak görüyordu (1991 TBMM yemini ve mevcut görüşleri buna örnek verile bilir.)

Zana’nın tepkisi yemin metninden çok partisineydi.

Zana şuan milletvekili olsaydı kimse Genel Başkan tartışması yapamazdı. Çünkü bunu Halka anlatamazdı.

Bilmiyorum beklide niyet okuyuculuğu yapıyorum ama benim okuduğum bu. Ama yinede Zana’nın vekilliğinin düşürülmesinin ihalesi Zana ve Hdp’nin tavrı göz ardı edilerek AK Parti, Mhp ve Metiner ile Ravza Kavakçı’ya kaldı. Siyasetin son yıllardaki hastalığı, algı siyaseti burada da kendini gösterdi. Velhasıl 4 dü 3’e düştü sonra resmen 3’e düştü, gelecek seçim 5 olacak inşallah.

Dostça kalın….

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 1 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

  • Sancez Necmi

    Sancez Necmi 15.01.2018

    Yazar çok doğru tespit yapmış. Boşa kıaymet kapatmanın alemi yok. 26 aydır Vekillik yapıyor muydu ki şimdi vekilliği kıymete bindi. Sahi vekillik sadrazamı hanlık mı ki azdedilince kıymete biniyor ?

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık