19 Aralık 2018, Çarşamba
  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

Nihat Aydın; Diyadin Belediye Başkan V. Olgun Öner'i Kaleme Aldı

Nihat Aydın; Diyadin Belediye Başkan V. Olgun Öner'i Kaleme Aldı

1968 -2017 arası 9 belediye başkanı gören Diyadin´de son birbuçuk yıl içerisinde neler değişti,bu değişimi yaratan Diyadin Belediye Başkanı Olgun Öner,enkaz olarak aldığı Diyadin´e neler kattı?

Bugün sizlere Diyadin´i yeniden yapılandıran, bugüne kadar mahrum kaldığı, alamadığı hizmetlerin çok büyük bir çoğunluğunu, bir buçuk yıl gibi kısa zamanda getiren Diyadin Belediye Başkanı Olgun Öner´den söz edeceğiz.  

02.02.2017 tarihinde Diyadin´e Kaymakam olarak atanan ve kayyumluk görevi verilerek Diyadin Belediyesini, daha önceki yönetimden 13,5 MİLYON TL. borçla devralan, bir buçuk yıl gibi kısa bir zaman dilimi içinde, belediyeyi tüm imansızlıklarına rağmen, ki bütün hesaplarının, mallarının, arsalarının, mülklerinin üzerinde var olan hacizlere rağmen; bu borçların 5 milyonunu ödemiş ve ilçeye 30 milyon tl ye yakın yatırım yapmış ve Belediye kasasında para dahi biriktirmeye başlayan Sayın Belediye Başkanı ÖNER´İN ilçemiz için neler yaptığını bir hatırlayalım istedik.Burada adeta bir enkazdan,bir mucize doğmuş olduğunu görüyoruz!

İlçenin en acil sorunlarının başında olan yolları, tozdan ve çamurdan kurtarmak için yol çalışmalarına öncelik vererek, bir buçuk yıl içinde toplam maliyeti 12 milyon tekabül eden 30 km asfaltlama yapılmıştır, şu an asfaltsız hiç bir yol kalmamıştır. Bunun yanı sıra yüz bin m² ye yaklaşan parke döşeme çalışması yapılmış ve halen ihtiyaç olan yerlerde parke çalışmalarına devam ediliyor. Şu an itibariyle kışın o zor şartlarındaki çamurdan, yazından tozdan, topraktan büyük bir ölçüde ilçemiz kurtulmuştur, vatandaşlarımız artık çok daha rahat.

Yol dediğimizde hemen aklımıza gelen, ilçenin otogarının olmaması, bilindiği üzere daha önceleri vatandaşlar ilçeden başka bir yere gitmek için çok büyük zorluklarla, ellerinde yükleriyle, çoluk çocuklarıyla toz toprak, çamur içinde otobüs bekliyorlar, bin türlü zorluklarla seyahat ediyorlardı.
Kahvehanelerde, yol üstlerinde, çevre yollarda araç bekleniyordu yaz, kış bu büyük zorluklara yıllarca katlanmak zorunda kalmışlardı.
Şimdi batı bölgelerine eşdeğer, bekleme salonlarıyla ve seyahat eden vatandaşların diğer ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede çok güzel, temiz, insanca seyahat edebilinecek bir otogara kavuştu ilçemiz, artık şehirlerarası otobüslerin otogara girerek seyahat etmek isteyen vatandaşlara hizmet veriyor olmaları çok memnuniyet verici. O çileli günler bitmiş çok şükür.

Burada taziye evlerinin önemini bilmeyen yoktur, ama yedi mahallemizde maalesef taziye evleri yoktu. Şimdilik, her mahalleye birer tane olmak üzere taziye evleri yapılarak bu sorunda çözülmüş. Onlar bile hâlihazır da kalabalık mahallelerde yetersiz kalıyor, vatandaş ikinci taziye ev taleplerini iletmişler, aldığımız bilgiler doğrultusunda onlarda bu dönem yapılarak vatandaşın hizmetine sunulacaktır.

MURAT KANYONUN DA MESİRE ALANLARI

İlçede kayyum atandığı döneme kadar hiç olmayan çocuk oyun gruplarının, açık hava spor aletlerinin ve voleybol ve basketbol sahasının da olduğu 2 adet park açılarak çocukların ve ailelerin kullanımına sunulmuş olup bunlara ilave olarak Diyadinlilerin özlemle beklediği vatandaşın hafta sonlarını çoluk çocuğuyla piknikler yaparak geçirdiği, dışarıdan getirtilerek ekilen ağaçlarıyla, piknik masalarıyla, barbeküleriyle Murat Kanyonunda yapılan mesire alanının çok büyük ilgi gördüğünü biliyoruz, vatandaşın; Allah razı olsun Sayın ÖNER Başkandan, biz böyle bir yere hasrettik diyorlar, vatandaşların mutluluğu gözlerinden okunuyor… Görüyoruz ki büyük bir eksiklik giderilmiş Sayın Başkan ÖNER tarafından, sağ olsunlar...

İMAR YOLLARININ AÇILMASI

Yıllardır açılamayan imar yollarının p nin açılarak bağlantı yollarının yapılması, vatandaşla el ele vererek, vatandaşın gönlünü alarak ve işleri sıkı bir denetleme ve takiple yolların açılması ilçedeki vatandaşlara, okullarına giden öğrencilere büyük bir kolaylık getirmiştir.

KAPALI HAYVAN PAZARI VE MOBİL KESİMHANE

Diyadin çok yakın zamanda,2 milyon tl.ye mal olacak,(mobil denilen 200-250 m² prefabrik,gerektiğinde yeri değiştirilen portatif bir ünite)içerisinde 7-8 büyük baş-20 küçükbaş hayvanın aynı anda kesilebileceği bir kesimhane ve kapalı hayvan pazarına kavuşuyor müjdesi aldık Sayın Başkan Öner´den...

KÖY OKULLARINA VERİLEN HİZMETLER

Eğitime ve insana büyük önem veren Sayın Başkan ÖNER´İN Diyadin Belediyesi olarak kurmuş olduğu mobil bakım ve onarım ekibiyle 30-40 yıldır hiç bir tadilat ve bakım görmemiş köy okullarına götürülen hizmet, (normalde bir buçuk, iki milyona mal olacak bakımları 150 bin tl. ye yaptırmış olması) ve köy okullarının yenilenmesi... Bu da bize şunu gösteriyor, isterseniz paranız olmasa bile çare bulabilirsiniz, nasıl yapılacağını biliyorsanız ve vatandaşınızı düşünüyorsanız oraya hizmet götürürsünüz.
DİYADİN BELEDİYESİ GENÇLİK SANAT VE KÜLTÜR MERKEZİ
Eskiden belediye oteli olarak bilinen yerde, yapılan çok farklı faaliyetlerin yerini, şimdi tüm gençlerimizin burada kendi gelecekleri için çok faydalı olan faaliyetlerden en iyi şekilde yararlanabileceği, ellerinin kalem tutabileceği, resimler yapabileceği, müzik dalında kendilerini geliştirebileceği, piyano çalmasını öğrenebileceği ve birçok daha faydalı eğitimlerle kucaklaşacağı; Üç yüz elli bin tl. ye mal olan Diyadin Belediyesi Gençlik, Sanat ve Kültür merkezi yapılmıştır.

Bir çok hocamızın dile getirdiği ´´bizler bile böyle yerlerde eğitim almadık Sayın Başkanım dediği´´ gıptayla baktığı ve övdüğü, Gençlik merkezimizin geçlere sunduğu; sinema salonları, güzel sanatlar liselerine hazırlanan öğrencilerin faydalanacağı piyano salonları, yağlıboya atölyeleri, kütüphane, bilgisayar laboratuarları, kafeler, cep sineması ile gençlerimizin büyük bir zevkle vakitlerinin çoğunu geçirdiği bir merkez olmuştur.

Gençlik merkezinin sunduğu çok önemli bir eğitim daha var ki, gençlerimizin geleceğine büyük bir ışık tutacak olan Robotik setlerle ´´KODLAMA SİSTEMİ´´öğreniyorlar.
Gençlerimizin geleceğe donanımlı yetişmeleri için çok önemli bir merkez olduğunu görüyoruz.
Yapılan diğer işleri de unutmadan hatırlayalım
⁃ Şehir estetiğine uygun aydınlatma direkleriyle ilçenin ışıl ışıl bir görünüme kavuşması
⁃ 20 yıldır yapıldığı günden bu yana atıl olan Sanayi sitesinin alt ve üst yapı işlerinin Belediyemizce yapılarak Sanayi sitesinin faaliyete açılması ve ilçede üretim yapan ancak vatandaşın ses ve görüntü kirliliğinden rahatsız olduğu durum ortadan kalkmıştır
⁃ Diyadinli bayanlara yönelik Kadın Hizmetleri müdürlüğünce açılan kurslar ve bayanlara yönelik gerçekleştirilen kültür gezileri, sinema, piknik ve termal geziler
⁃ İlçe halk kütüphanesinin açılması 
⁃ Su ve kanalizasyon şebekesinin gitmediği belirli bölgelerdeki şebeke hatlarının çekilmesi
⁃ İçme suyu ana isale hattının belirli kısımlarının yenilenmesi
⁃ 1.etap İmar planının yapılarak uygulamaya geçirilmesi
⁃ İlçede eğitim gören 1580 5.sınıf öğrencisine bisiklet dağıtılması 
⁃ Okullara satranç ve robotik setlerin dağıtılması
⁃ Belediye Araç parkının yeni hizmet araçlarıyla güçlendirilmesi

Tüm bu güzellikler, Diyadin´in yeniden yapılanmasında ki büyük emek ve hizmetleriniz için, Diyadin halkı adına teşekkürler Sayın Başkanım, yolunuz açık, Allah yar ve yardımcınız olsun diliyoruz

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık