Haber Detayı
21 Mayıs 2019 - Salı 02:04 Bu haber 3163 kez okundu
 
Doğubayazıt'ta Mesarlık Düzenlemelerine Red
Doğubayazıt Belediye Meclisinde AK Partili Belediye Meclis Üyesi Sıddık Söyler'in verdiği önergeler reddedildi
DOĞUBAYAZIT Haberi
Doğubayazıt'ta Mesarlık Düzenlemelerine Red

Doğubayazıt Belediye Meclisinde AK Partili Belediye Meclis Üyesi Sıddık Söyler'in verdiği önergeler reddedildi

Doğubayazıt Belediye Meclis Üyesi Sıddık Söyler, Doğubayazıt mezarlıklarının bilgisayar sistemiyle mezarlıkta bulunan mezarların ada, pafta ile numaralandırılması için çalışmalar yapılması gerektiğine dair öner verdi. Önerge HDP'nin oyları ile reddedildi.

Söyler ikinci önergesini ise İlçe içinden veya ilçe dışında vefat eden vatandaşlarımızın vefat mesajlarının Doğubayazıt belediyesi hoparlöründen duyuru olarak okunması. şeklinde verdi. Söyler'in bu önergeside HDP Meclis üyeleri tarafından reddedildi.

Söyler önergelerine gerekçe olarak şunları söyledi; 1- İlçe dışındaki Doğubayazıtlı hemşerilerimiz kendi memleketlerine 10 yıl sonra geldiği vakit, ailesinden vefat eden aile fertlerinin mezarlarını ziyaret etmek istediği zaman, arada geçen yıllar itibari ile o mezarlığının etrafındaki yeni mezarların olması nedeniyle kendi aile fertlerindeki mezarlarını bulamaması hep vatandaşlar için sıkıntı yaratmıştır. Bu sistem ile her insan kendi ailesinde vefat eden meftuna kolayca ve eziyet çekmeden bir Fatiha okuyup ziyaret edebileceklerdi.

2- Doğubayazıt ve köylerinden vefat eden vatandaşların vefat mesajlarının Camilerde selalar ile okunması yalnızca o mahalledeki bulunan insanların haberi olur, eğer Doğubayazıt Belediyesi hoparlöründen vefat eden kişinin ismi duyuru şekliden okunursa ilçenin her yerinde duyulabilecektir. Bu her iki sistem Türkiye’nin birçok yerdi yapılmaktadır. Bu iki önergenin Doğubayazıt Belediyesi meclisinden kabul edilmemesi Doğubayazıt halkında büyük şaşkınlık yaratmıştır

Kaynak: Editör:
Etiketler: Doğubayazıt'ta, Mesarlık, Düzenlemelerine, Red,
Yorumlar
Haber Yazılımı