Haber Detayı
13 Haziran 2021 - Pazar 09:53 Bu haber 1869 kez okundu
 
Futbolda Alt yaş grubu antrenman ilkeleri
Sitemizin yazarlarından Metehan Yıldırım Futbolda Alt yaş grubu antrenman ilkeleri Konulu köşe yazısını sizler için paylaşıyoruz.
SPOR Haberi
Futbolda Alt yaş grubu antrenman ilkeleri

İlk olarak Alt yaş itibari ile futbol antrenmanlarında nelere dikkat edilmeli hususunda sizleri kısaca aydınlatmak istemekteyim.

Alt yaş grubunun özellikleri nelerdir diyecek olursak bunlar;

Çocukluk döneminden çıkarak gençlik dönemine geçmeye başlarlar diyebiliriz.

 Her futbolcu Antrenörlük yapabilir mi ?

Evet yapabilir .

Antreman programı her yaşa göre uygun içerikler çıkarıp uygulamasını yaptıran  her kişi Antrenör olabilir. Futbol oynadığınız dönemin programlarını  ben yaptım bunlar da yapar düşüncesinde olanlar sprocu ya zarar vermekten başka birşey değildir.

Kısa ve genel bilgi vermek gerekirse...

Genetik, beslenme, sağlıklı olma durumlarına bağlı olarak; 12 – 13 veya 14 yaşlar için ön ergenlik evresi demek olasıdır.

Bu ön ergenlik evresinde bedensel, ruhsal ve hormonal gelişim ve değişiklikler nedeniyle; bedensel, ruhsal yapı ve özellikle performansta iniş çıkışlar olmaya başlar.

Bu nedenle; futbol antrenman ve maçlarında, bu yaş grubuna karşı çok sabırlı ve anlayışlı olmak gerekir.

Antrenman süresi açısından baktığımızda uygun süre aralığı, 60 – 70 dakikadır. Haftalık uygun antrenman sayı aralığı, 3 – 4 antrenmandır. Yıllık antrenman sayısı ise, 100 – 130 aralığında olmalıdur.

Antrenman felsefesi; antrenmanda her şey top ile ve oyunla öğretilmelidir.

Antrenman sahası, güvenli ve çocuklara zarar vermeyecek özellikte olmalıdır. Sert, engebeli v.b. olmamalıdır.

Antrenman için, uygun olan 4 numara top kullanılmalıdır. Amaca uygun olarak gerektiğinde; plastik top, tenis topu, voleybol topu, v.b. kullanılabilir.

Antrenman felsefesi; antrenmanda her şey top ile ve oyunla öğretilmelidir.

Antrenman sahası, güvenli ve çocuklara zarar vermeyecek özellikte olmalıdır. Sert, engebeli v.b. olmamalıdır.

Antrenman için, uygun olan 4 numara top kullanılmalıdır. Amaca uygun olarak gerektiğinde; plastik top, tenis topu, voleybol topu, v.b. kullanılabilir.

ANTRENMAN KURALLARI VE ÖRNEK UYGULAMALARI

Antrenmanlara başlama evresinde; 5 – 10 dakika eğlenceli ve top ile ısınma olabilir.

 

Ana bölüm 20 – 30 dakika olursa, bitiş bölümü 5 – 10 dakika olabilir. 40 dakikalık süre içerisinde, 15 – 20 dakika futbol oynanabilir.

Farklı ağırlık ve büyüklükteki toplar ile oyun, yarışma ve topa yatkınlık çalışmaları yapılır.

Bu yaşta ki çocuklara, dikkatli olarak, aşırı yüklenmelerden kaçınarak, oyunsal formda temel çalışmalar yaptırılabilir.

alt yaş grublarina özgü olarak antrenmanda dikkat edilmesi gereken bazı hususuları aşağıda sıralayarak belirtmeye çalıştım. Bunlar;

Antrenman içerisinde, gerektiğinde 3 – 4 dakikalık dinlenme aralıkları olabilir.

Antrenmanda topsuz tur koşular, ceza amaçlı koşular yapılmaz.

Koordinasyon teknik gelişime, esneklik ise hareket verimine büyük katkı sağlar. Bu nedenle; esneklik, koordinasyon ve topa yatkınlık çalışmalarına, önceki yaş gruplarına oranla daha fazla önem verilmelidir. Araçla (slalom dikmeleri, kuleler, ip vb.) top ile ve topsuz, koordinasyon çalışmaları yaptırılmalıdır.

Top ile temel teknik yeterliliğin geliştirilmesine ve birleşik temel teknik çalışmalara önem verilmelidir (Dripling - şut, kontrol - pas, şut, orta, v.b.). Birleşik teknik hareketin doğruluğuna dikkat edilmelidir

Teknik çalışmalarda, yarı aktif ve aktif rakip oyuncu kullanımı olabilir. Eşit, az ve daha çok sayıda rakip oyuncuya karşı teknik uygulamalar yapılmalıdır (1.1, 2:1, 1:2, 3:2, 2:3…5:5).

Taktik açıdan; bireysel ve grup taktiği ile ilgili (1:1, 2:1, 1:2, 3:2, 2:3…5:5) zorluk derecesi farklı; defans ve forvet görev anlam ve kapsamı ile ilgili, bilinçlendirme amaçlı çalışmalar yaptırılabilir ( boşa kaçma, duvar pası, bindirme vb.).

Taktikle oyun kurallarının ilişkilendirilmesi için, teorik ve uygulamalı olarak taç, kornergibi duran top taktik çalışmaları yapılabilir. Temel taktik ilkelerinin eğitimi için; çalışmalarda rakip yarı pasif, aktif olabilir. Bireysel ve grup taktiği için 1:1, 2:2…5:5 v.b. olarak çalışılabilir.

Bu yaş grubunda antrenmanlarda mevki ayrımı yapılmamalıdır. Oyuncuların her mevkide oynaması özendirilmelidir.

tüm güzelliklerin sizlerle beraber olması dileği ile esen kalın.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Futbolda, Alt, yaş, grubu, antrenman, ilkeleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı