Haber Detayı
29 Mart 2021 - Pazartesi 15:07 Bu haber 1988 kez okundu
 
Kafeler ve restoranlar kapanacak mı?
Kafeler ve restoranların kapanıp kapanmayacağı ile ilgili araştırmalar hızlandı. Koronavirüs önlemleri kapsamında paket servis ve gel al şeklinde hizmet veren kafeler ve restoranlar geçtiğimiz günlerde risk grubuna göre bazı illerde hizmet vermeye başlamıştı.
GÜNDEM Haberi
Kafeler ve restoranlar kapanacak mı?

Vaka sayıları ile ilgili yapılan açıklamların ardından gözler kabine toplantısına çevrildi. Peki, kafeler ve restoranlar kapanacak mı? İşte detaylar…

Kafelerin ve restoranların hangi illerde açık olduğu geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Kabine Toplantısı sonrası yayınlanan genelge içerisinde kafelerin ve restoranların düşük, orta ve yüksek risk gruplarında belirlenen kapasite oranlarına göre 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet göstereceği duyurulmuştu. Yapılan açıklamada, vaka sayılarındaki artışla beraber risk haritasındaki güncellemeyle birlikte restoranların tekrar paket servise geri dönmesi gündeme gelebileceğini aktardı.

KAFELER VE RESTORANLAR KAPANACAK MI? 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün yapılacak olan kabine toplantısının detayları belli olmaya başladı. CNN Türk Muhabiri Sena Alkan, ‘Vaka sayılarındaki artışla beraber risk haritasındaki güncellemeyle birlikte restoranların tekrar paket servise geri dönmesi gündeme gelebilir.

Restoranların kapatılmasına yönelik gelişmeler gündeme gelebilir. Yüksek riskli illerde tekrar paket servise dönebilir bu konu hakkında bilim kurulunun bazı önerileri vardı.’ dedi.

KAFE VE RESTORANLAR HANGİ İLLERDE AÇIK? 

üşük, orta ve yüksek risk gruplarında belirlenen kapasite oranlarına göre 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek olan yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı) ile kıraathane ve çay bahçesi gibi iş yerleri için Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nde yer alan mesafe koşulları (masalar ve koltuklar arası) göz önünde bulundurularak açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite sınırlaması oranı uygulanarak mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecektir. Bu risk gruplarındaki yeme-içme yerleri 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-00.00 saatleri arasında ise sadece paket servisi şeklinde hizmet verebileceklerdir.

Çok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde bulunan yeme içme yerleri, 10.00-20.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 20.00-00.00 saatleri arasında ise sadece paket servisi şeklinde hizmet verebilecek olup ayrıca iş yeri içerisinde hizmet sunamayacaklardır.

Çok yüksek risk grubunda yer alan iller Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon.

Yüksek risk grubunda yer alan iller; Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kafeler, ve, restoranlar, kapanacak, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı