Haber Detayı
11 Nisan 2021 - Pazar 12:16 Bu haber 4882 kez okundu
 
KÖYLÜ KİME İNANACAK
Ağrı Valiliği tarafından ilimizdeki meralara çıkış yasağı ile ilgili Valilik Genel emri, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan tarafından adeta yalanlamasından sonra köylü hangisine inanacağına şaşırdı.
GÜNDEM Haberi
KÖYLÜ KİME İNANACAK

Ağrı Valiliği tarafından yayınlanan Genel Emir ile meralara 15 Mayıs’tan önce hayvan sahiplerinin kesinlikle meralara hayvanlarını çıkarmayacağı duyurmuş ve bu emir jandarma aracılığı ile hemen hemen tüm muhtarlara duyurulmuştu. Halktan gelen büyük tepki sonrası, Valilik tarafından yayınlanan bu yasağa ilk tepki HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç'tan geldi. Koç 30 Mart tarihinde attığı Tweet ile "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için verdiğimiz önergede; Ağrı’da, temel geçim kaynağı hayvancılık olan yurttaşlarımızın, meraların yasaklanmamasına ilişkin olan taleplerini Meclis’in gündemine taşıdık." dedi. Halktan gelen tepkilerin artması üzerine Ağrı Valiliği aldığı kararda herhangi bir değişiklik yapmazken ilk önce Ağrı Ziraat Odası Başkanı Ömer Yıldız Ağrı Vali Yardımcısı ile yaptığını belirttiği görüşme sonrası şu paylaşımı yaptı.

"Çok Kiymetli  Halkımız Ağrı Ve ilçeleri İçin  Vali Yardımcımız  Sn Kerem Türker Beyin  Bilgisini Paylaşıyorum 20 Nisan dan Sonra Herkes  Hayvanlarını Merada Otlatması Serbest Olacaktır Önemle Duyurulur  Saygılarımla"

Bu açıklama sonrası Ağrı Valiliğinden herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Tepkilerin artarak devam etmesi üzerine bu kezde Ağrı Belediye Başkanı Savcı SAYAN bir paylaşım yaptı;

"Kıymetli Ağrılılar

 

İlimizde hayvanların otlatılmaması adına Ağrı Valiliğimizce alınmış herhangi bir mera yasağı bulunmamaktadır. Mera yasağına ilişkin olduğu söylenen resmi yazılar her yıl rutin olarak Bakanlıkça Valiliklere gönderilen bilgilendirme mahiyetindeki yazılardır. Mera yasağı var diyerek hayvan otlatılmasına müsade etmeyenler veya buna dayanarak idari işlem uygulayanlar için lütfen Valiğimize ve bize başvurunuz. 

 

Hemşehrililerime saygıyla duyurulur.."

Şimdi halkın aklı karmakarışık, hayvan sahipleri ne yapacağını bilemiyor, kim doğru kim yalan kim haklı kim haksız. Kararı alan Ağrı Valiliği, kararı duyuran Ağrı Valiliği, karara karşı gelenlere cezayı vercek olanda Ağrı Valiliği, ancak Ağrı Valiliği dışında herkes konuşuyor. Şimdi bu Genel Emre uymayıp, Belediye Başkanının ve Ziraat Odası Başkanının yaptığı açıklamaya uyup hayvanlarını meraya salanlara ceza verildiğinde ne olacak? Bizce Genel Emrin sahibi Ağrı Valiliği bir açıklama yaparak, Devlet adabına yakışır bir tavır ortaya konmalıdır. Eğer karar yanlış ise de gerekeni yapılmalıdır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KÖYLÜ, KİME, İNANACAK,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
KÖYLÜ KİME İNANACAK
KÖYLÜ KİME İNANACAK
KÖYLÜ KİME İNANACAK
KÖYLÜ KİME İNANACAK
KÖYLÜ KİME İNANACAK
Yorumlar
Haber Yazılımı