Haber Detayı
23 Aralık 2020 - Çarşamba 20:56 Bu haber 2755 kez okundu
 
Kur'an-ı Kerim ve ezanın Türkçe okutulması kabul edilemez bir hezeyandır felakettir.
Diyanet -Sen Ağrı Şube Başkanı Yasin Çınar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Sözde Şeb-i Arus töreninde Kur'an-ı Kerim'in Türkçe okunmasına tepki gösterdi.
GÜNDEM Haberi
Kur'an-ı Kerim ve ezanın Türkçe  okutulması kabul edilemez bir hezeyandır felakettir.

     "Şehirlerin anası Mekke halkı ile onun çevresindekileri uyarman ve geleceğinde şüphe bulunmayan toplanma günün dehşetinden sakındırman  için sana böylece Arapça bir Kur'an vahyediyoruz. O gün geldiğinde insanlardan bir kısmı Cennete, bir kısmı ise çılgın alevli Cehennemde olacaktır." (Şura .7)

      İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Evrensel Mevlana aşıkları Vakfı ile birlikte İstanbul'da sözde  Mevlana Celaleddin Rumi'nin hakka vuslatının 747. yıldönümü münasebetiyle düzenlediği Şeb-i Arus töreninde, Kur'an-ı Kerim'in Türkçe okunmasına,  kadınlarla erkeklerin birlikte Sema yapmasına tepkilerin devam ettiğini belirten Çınar ;

     Etkinlikte Kur'an-ı Kerim ve Ezana saygısızlık yapıldığını,  bu zihniyetin Türkçe Kur'an-ı Kerim ve Ezan Sevdasına tepki göstererek , Ezanın evrensel bir mesaj olduğunu, herhangi bir dille ya da lehçeye çevrilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade ederek sert bir şekilde tepkisini dile getirdi .

     Bu millet inancının gereği gibi yaşayabilmek için çok  bedeller ödedi ve çok badireler atlattı .

     Çınar , Ezan ve Namaz ibadetinin Türkçe yapılmasına dair tartışmalarla yeniden gündem oluşturmak isteyenlere, 16 Haziran 1950 tarihinin ne anlama geldiğini tekrar gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum dedi.

      Camileri Ahıra çeviren ve 18 yıl boyunca ezanı Türkçe okutan bu zihniyetin halen Türkçe ezan özleminin  sürdüğünü ifade eden Çınar,  bu Milletin Türkçe ezan tecrübesini yıllarca  yaşadığını , ezanı farklı dil ve lehçelerde okumanın ve bunun üzerinden tartışma çıkarılmasının İslam dinine saygısızlık olduğunu beyan etti.

      Çınar , "Bu köhne zihniyetin yeniden  hortlanmasına o karanlık günlere dönülmesine bu Aziz ve Asil Millet asla müsaade etmeyecektir." dedi.

      Programda,  Mevleviliğin 700 yıldır devam eden bütün Kurallarının Yer ile Yeksan edildiğine dikkat çeken Çınar,

     " Bu Aziz Millet bu zihniyetin baskıcı ,despotik,  inanç hürriyetini yaşanamaz bir hale getiren Politikalarını çok iyi bir şekilde bilmektedir . Hiç kimse o günlere özenmesin.

      Özlemini çektiğiniz o günlere geri dönülmesine bu Aziz Millet asla izin vermeyecektir.

      "Bu Yüce Millet Dini değerlerine,  Kutsallarına saygısızlık edenleri asla ve kata' a unutmaz ve affetmez." şeklinde konuştu .

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kur'an-ı, Kerim, ve, ezanın, Türkçe, , okutulması, kabul, edilemez, bir, hezeyandır, felakettir.,
Yorumlar
Haber Yazılımı