Haber Detayı
15 Haziran 2021 - Salı 13:35 Bu haber 5808 kez okundu
 
Kuraklık Çiftçiyi Vurdu: Perişan Haldeyiz
Ağrı ve Bölge kentlerinde etkili olan kuraklık nedeniyle bu yıl zor günler yaşayan çiftçiler, perişan halde olduklarını dile getirerek, destek istediler
GÜNDEM Haberi
Kuraklık Çiftçiyi Vurdu: Perişan Haldeyiz

Değişen iklim koşulları sonucu artan kuraklık nedeniyle Türkiye'nin özellikle bazı bölgelerinde çiftçiler için tehlike çanları çalıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün geçtiğimiz ocak ayında paylaştığı 2020 Türkiye kuraklık haritasına göre, ülkenin iç kesimlerinde yaşanan kuraklık çarpıcı boyutlara ulaştı. 

Şiddetli kuraklığın yaşandığı kentlerden biri olan Ağrı’da şeker pancarı eken çiftçiler, kuraklık nedeniyle tarlalarını sulamak için çareyi sondaj kuyuları açmakla deniyor.

 

Bazı çiftçiler, kuraklık dolayısıyla bu yıl ekinleri gelişmediği için durumlarının iyi olmadığını anlattı. Mazotun litresinin 7 TL’ye yaklaştığını belirtirken, tarlalarını sürmek için kullandığı traktörünün parçalarını dahi alamadığını ifade ettiler.

İlk kez bu kadar zor durumda kaldıklarını dile getiren çiftçiler, “Bu yıl özellikle kuraklığın olması bizi çok zor duruma soktu. Şeker pancarı ektik ancak sulayamadığımız için kuruyor. Böyle giderse perişan olacağız. Bunun için destek istiyoruz” dediler

Bu yıl samanının kilosunun şimdiden 1.5 TL olduğuna dikkat çeken çiftçiler, “Saman ve yem pahalı, haliyle hayvanın da fiyatı düşüyor. Saman pahalı olduğu için tek çare olarak koyunlarımızı satacağız. Tek amacımız zararımızı en aza indirmek” diye konuştular. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kuraklık, Çiftçiyi, Vurdu:, Perişan, Haldeyiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı