Haber Detayı
19 Aralık 2020 - Cumartesi 11:12 Bu haber 2669 kez okundu
 
son 30 yılın en sıcak aralık ayı yaşanıyor
Türkiye'yi etkisi altına alan kuraklık Ağrı, Ardahan, Erzurum ve Kars gibi illerde kendisini hissettiriyor. Kış aylarının en soğuk günlerinin hissedilmesi gereken doğu illerinde son 30 yılın en sıcak aralık ayı yaşanıyor.
GÜNDEM Haberi
son 30 yılın en sıcak aralık ayı yaşanıyor

Bir yanda küresel salgın koronavirüs ile mücadele Türkiye giderek kuraklığın etkisi altına gidiyor. Yağmayan yağışlar nedeniyle birçok su kaynağı kururken Türkiye'nin en soğuk kentleri Ağrı, Ardahan, Erzurum ve Kars, bahardan kalma günler yaşıyor. Konuyla ilgili değerlendirme yapan, Prof. Dr. Taşkan Öztaş, "Son 30 yılın belki de en sıcak ve en kurak aralık ayını yaşıyoruz" dedi.

Geçen yıllarda en düşük hava sıcaklığının sıfırın altında 15 ile 20 derecenin altına düştüğü Ağrı, Ardahan, Erzurum ve Kars'ta, aralık ayının 18 gününde sıcak günler yaşıyor. Meteorolojik verilere göre Erzurum'da uzun yıllar yaşanan sıcaklık ortalaması sıfırın altında 5,8 iken 2020 aralık ayında sıfırın altında 1,3 olarak gerçekleşti. Aralık ayı sıcaklıklarının önceki yıllarda sıfırın altında 7,8 olarak ölçüldüğü Ardahan’da sıcaklıkların bu yıl ise sıfırın altında 3,1 olduğu belirlendi. Sıfırın altında 6,9 derece olan Kars'ta bu yıl yaşanan sıcaklık sıfırın altında 1,8 olarak gerçekleşirken Ağrı'da ise sıfırın altında 6,4 olan sıcaklık 0,7 olarak belirlendi.

TERMOMETRE 10 DERECEYİ GÖSTERİYOR 

Geçen yıllarda aralık ayında karakışın etkilerini yaşayan Erzurum'da cadde ve sokaklardaki termometreler 10 dereceyi gösteriyor. Erzurum'da böyle bir sıcaklığa alışık olmadıklarını söyleyen vatandaşlar, yaşananları iklim değişikliğine bağlıyor. Beyaz gelinliğini giyen Palandöken'in aksine kent merkezinde kar bulunmazken, pandemiye rağmen vatandaşlar park ve bahçelerde rahatlıkla oturabiliyor. 

100 YILDA SICAKLIKLAR 0,9 DERECE ARTTI

Bölgede yaşanan sıcaklıklarla ilgili değerlendirmede bulunan Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taşkın Öztaş, Uluslararası İklim Değişikliği panelinde paylaşılan verilere göre son 100 yılda dünyada atmosferik sıcaklığın yaklaşık 0,9 derece arttığını, aynı zaman diliminde deniz suyu seviyesinin 19 santimetre yükseldiğini belirtti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: son, 30, yılın, en, sıcak, aralık, ayı, yaşanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı