Haber Detayı
06 Ocak 2020 - Pazartesi 11:00 Bu haber 4790 kez okundu
 
TDF Eski Başkanı Karaca’dan Ağrı Dağı Logosu Polemiği
Türkiye Dağcılık Federasyonu eski Başkanlarından Alettin Karaca, sosyal medya üzerinden Türkiye Dağcılık Federasyonu Logosunun eski hali ile kalmasını, logonun Ağrı Dağı görseli ile değiştirilmesini eleştirdi.
SPOR Haberi
TDF Eski Başkanı Karaca’dan Ağrı Dağı Logosu Polemiği

Türkiye Dağcılık Federasyonu eski Başkanlarından Alettin Karaca, sosyal medya üzerinden Türkiye Dağcılık Federasyonu Logosunun eski hali ile kalmasını, logonun Ağrı Dağı görseli ile değiştirilmesini eleştirdi.

 

TDF Genel Kurul Üyesi ve Ağrı ASKF Başkanı Erkan Kösedağ ise Karaca’ya cevap vererek Ağrı Dağı’nın Türkiye’nin çatısı olduğunu, logonun çok anlamlı olduğunu söyledi.

 

Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Prof.Dr.Ersan Başar, Başkan seçildiği genel kurul konuşmasında, Federasyonun logosunu değiştireceklerini, logonun ülkenin en önemli zirvesi olan Ağrı Dağı görseli ile yayınlanacağını söylemiş, bu söylemleri önemli alkış almıştı. Başkan Ersan Başar, seçildiğinin üzerinden bir ay geçmeden çalışmayı tamamlayarak TDF’nin logosunu Ağrı Dağı görseli ile yayınladı.

 

KARACA ESKİ LOGOYU PAYLAŞTI

Eski başkan Alattin Karaca, sosyal medya üzerinden” Gençlik ve Spor Bakanlığı Merkez Danışma Kurulu kararı ile 1966 yolunda kurulan Türkiye Dağcılık Federasyonu Logosu , Federasyonun kuruluşunda emeği olanları ve logonun çizimini gerçekleştirenleri saygı ve şükran’la anıyorum.” İfadelerine yer vererek Hakkari’de ki Cilo Dağının silüetinin bulunduğu eski logoyu paylaştı.

LOGO DEĞİŞİMİ BİR KISIM MUHALİF DAĞCIYI RAHATSIZ ETTİ

Bu paylaşım sonrasında önemli dağcılardan” Bundan sonra gelen federasyon yönetimi logoyu değiştirip başka bir şey çizse, sonraki gelen de değiştirse bu böyle sürüp gider mi? Kimse ne yapıyorsunuz demez mi? Bu logo işi geçmişi silmek için bir basit oyun mu yoksa?” benzeri yorumlar geldi.

 

LOGO DEĞİŞİMİ, FEDERASYON BAŞKANININ SEÇİM VAADİ

Dağcılık Federasyonunun logosunun Ağrı Dağı olmasından rahatsızlık duyan Karaca’ya cevap veren Ağrı ASKF Başkanı Kösedağ” Sayın Başkanım; Logonun Türkiye’nin çatısı kabul edilen Ağrı Dağı olarak değiştirilmesi çok daha anlamlıdır. Heleki kutsal kitaplarda ismine yer verilmiş, birçok efsaneye konu olmuş Ağrı Dağı’nın farklı ülkelerce kullanılıp, bizim tarafımızdan kullanılmaması da manidardır.” dedi.

Logo değişimi konusundada Karaca’ya cevap veren Kösedağ “Başkanım, yanlış hatırlamıyorsam TDF Başkanının seçim vaadiydi. Ve delegeler bunu orada bizzat ondan dinledi. Hiç muhalefet edilmediğini hatta alkış aldığınıda söyleyebilirim.” Dedi.

 

LOGO AĞRI'YI ANDIRMIYOR DEDİ

Kösedağ’ın bu cevabına karşılık veren Karaca “Sayın Erkan Kösedağ Ağrı dağını sportif turizme açalım. O logoyu da Ağrının rozeti olarak hazırlayıp tırmananların yakasına takalım. Logonun neresi Ağrıyı andırıyor Onu’da çözmüş değilim.” İfadelerine yer verdi.

 

Karaca ve Kösedağ arasındaki logo tartışmasına bir çok dağcı tarafından yorumlar yapıldı.

Aslen Erzurum’lu olan Alaettin Karaca, 25 yıl Dağcılık Federasyonu Genel Başkanlığı yapmıştı. Ağrı ASKF Başkanı Erkan Kösedağ ise Dağcılık Federasyon Genel Kurulu Üyeliği yapıyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TDF, Eski, Başkanı, Karaca’dan, Ağrı, Dağı, Logosu, Polemiği,
Yorumlar
Haber Yazılımı