Haber Detayı
22 Ağustos 2021 - Pazar 12:40 Bu haber 2057 kez okundu
 
Türkiye-İran sınırında kuş uçurtmuyorlar!
Türkiye-İran sınırında önlemler artırıldı. Görev yapan Jandarma, Kara Kuvvetlerine bağlı birlikler, özel harekat polisleri ve güvenlik korucuları, termal ve gece görüş özelliği olan kameralar ile tespit ettikleri olaylara anında müdahale ediyor.
GÜNDEM Haberi
Türkiye-İran sınırında kuş uçurtmuyorlar!

Van'ın İran sınırındaki Çaldıran ilçesinden başlatılan, Ağrı'nın Doğubayazıt ile Hakkâri'nin Yüksekova ilçesi hattına kadar uzanan modüler duvar ve akıllı kule çalışmaları devam ediyor. Ayrıca sınır hattında duvar yapımına başlanan 64 kilometrelik bölümde mayın temizleme çalışması yapılıyor. Duvar olmayan bölgelerde ise dikenli tel ve hendeklerle önlemler alınıyor. Sınır hattında devriye sayısı arttırılırken, takviye kuvvetler de gelerek göreve başladı.

6 HUDUT TABURU
Hudut Tugay Komutanı Albay İlker Ertuğrul da 295 kilometrelik İran hududunu 6 hudut taburu, 3 komando taburu, keşif ve komando bölükleri ve zırhlı araçlarla korumaya çalıştıklarını, bölgede ilave 2 hudut karakolunun yapımının devam ettiğini söyledi.

Ertuğrul şu bilgileri verdi:

Bölgede elektro optik kule çalışmaları devam ediyor. 58 gözetleme, 45 haberleşme kulesinin alt ve üstyapı çalışmaları tamamlandı ve test aşamasına gelindi. Bölgede 64 kilometrelik kısımda 3 etap halinde modüler beton duvarı çalışması yapılıyor. İkinci etabın 6 kilometrelik bölümünde duvar çalışması tamamlandı. Üçüncü etapta da yaklaşık 200 metrelik duvar çalışması başladı. Birinci etapta mayın temizleme çalışmalarına müteakip duvar çalışmaları başlayacak. Kritik bölgelerde duvar, hendek, jiletli tel çekimine ağırlıklı olarak devam ediliyor."

İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Osman Delen ise "Hudut birliklerinin hemen gerisinde güvenlik korucularından, komandolarımızdan ve iç güvenlik timlerimizden oluşan 54 unsurla beraber, 12 sabit yol kontrol noktası, 8 bindirme kontrol noktası ve 65 şok yol kontrol noktasında kararlılıkla tedbirleri uyguluyoruz" diye konuştu.

280 BİN DÜZENSİZ GÖÇMEN ENGELLENDİ
İller İdaresi Genel Müdürü Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Türkiye-İran sınırında yasadışı geçişlerin engellenmesi için güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çıkarıldığını belirterek, geçen yıl 505 bin 375, bu yıl da şu ana kadar 280 bin 374 düzensiz göçmenin ülkeye giriş yapmaya çalışırken engellendiği bilgisini verdi. Kırbıyık şöyle konuştu: "Planlanan 242 kilometre güvenlik duvarı bulunuyor. Bunun 156.5 kilometrelik kısmı tamamlandı. Ağrı'da 84 kilometrelik sınırımız var. 82 kilometresinde güvenlik duvarı imalatı tamamlandı. Bu yıldan itibaren ağırlık verdiğimiz ilimiz Van. 64 kilometrelik bir çalışma başlattık. Hakkâri ilimizde doğal engeller var. Risk gördüğümüz 40 kilometrelik bir alanda duvar yapılması planlandı. Burada da 16 kilometrelik kısım tamamlandı.

GECE GÜNDÜZ NÖBET
Türkiye-İran sınırında görev yapan Jandarma, Kara Kuvvetlerine bağlı birlikler, özel harekat polisleri ve güvenlik korucuları, termal ve gece görüş özelliği olan kameralar ile tespit ettikleri olaylara anında müdahale ediyor.

ran ile en uzun sınıra sahip olan Van'da, yasa dışı göçün engellenmesi, kaçakçılık faaliyetlerinin durdurulması ve PKK'lı teröristlerin ülkeye sızmalarının önüne geçilmesi amacıyla sınır hattında güvenlik önlemleri artırıldı.

Sınır hattında inşasına başlanan modüler beton duvar çalışmaları devam ederken, bölgeye takviye olarak gönderilen askeri birlikler ile özel harekat polisleriyle güvenlik daha sıkı tutuluyor. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye-İran, sınırında, kuş, uçurtmuyorlar!, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Türkiye-İran sınırında kuş uçurtmuyorlar!
Türkiye-İran sınırında kuş uçurtmuyorlar!
Türkiye-İran sınırında kuş uçurtmuyorlar!
Türkiye-İran sınırında kuş uçurtmuyorlar!
Yorumlar
Haber Yazılımı