Haber Detayı
20 Aralık 2020 - Pazar 10:38 Bu haber 2956 kez okundu
 
ZEKİ ERTOĞAN YAZDI, 'TARIM VE HAYVANCILIK'
Ağrı Yaşam Gazetesi İmtiyaz sahibi Zeki Ertoğan’ın Tarım ve Hayvancılık ile ilgili yazdığı köşe yazısı.
GÜNDEM Haberi
ZEKİ ERTOĞAN YAZDI, 'TARIM VE HAYVANCILIK'

Dünyada geleneksel model tarımın terk edilip modern tarıma geçilmesi hızla sürerken ülkemizde özellikle dağlık ve engebeli arazilere sahip hammaddeye yakın ancak pazara uzak şehirlerimizde geleneksel tarım ve hayvancılıkla ekonomik yaşam sürmektedir.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden çoğu damlacık sulama sistemiyle, modern araç ve gereçlerle insan emeğini düşük düzeylere çekerek, kısaca az iş çok ürün mantığıyla üretim yaparken, ülkemizde bu tam tersi yönde hala çok emek az ürün sistemiyle yürütülmektedir.

Devlet teşviki, bankaların düşük faizli kredileri yeterli olmamakla beraber, barajlarımız hala sulamadan çok elektrik üretimi için kullanılmakta bu da çiftçilerin arklar aracılığıyla ellerinde kazma kürek dere boylarında soluğu almalarına neden olmaktadır.

Daha çok emek sarf ederek, suladıkları tarlaları da zahmeti çok olduğu için standart ölçülerde tutmakta ve bu durum hızla artan tüketim ve her geçen gün biraz daha fazla ihtiyaç duyulan ürünlerin üretiminin azalmasına sebep olmaktadır. Hayvancılıkta da durum çok farklı olmamakla beraber geleneksel yöntemle üretim sürdürülerek ülkenin ihtiyaç duyduğu et ve süt üretim grafiği durmadan aşağıya doğru çekilmektedir. Modern dünya kompleks alanlar inşa ederek yine az insan emeği, çok üretim sistemiyle hayvancılığı istenilen düzeylere çekerken, biz bu yöntemlere devam ederek, bir zamanlar hayvancılığın kalbi olan ülkemizi bu konuda ithalata zorluyoruz. Devletin besiciliği destekleyip, krediler vermesi, hayvanları sigortalaması çiftçinin işini kolaylaştırıyor ama henüz istenilen düzeyde değil.

Canlı hayvan ihracatının ana kaynağı olarak Ağrı bugün gülünç bir duruma düşmüş küçükbaş hayvan hemen hemen hiç kalmamış, büyükbaş hayvancılık ise gitgide azalmaya başlamıştır.

Yüksek dağ çayırlarına sahip yem üretimi makbul düzeyde olan ve sanayiden yoksun bu işe mecbur olan bir şehrin vaziyeti içler acısıdır. Hal böyle iken dışarıya göç vermesi normalleşen şehrimizde, her geçen gün 10 hane terki diyar edip, şehrimiz biraz daha eksilmeye hız kesmeden devam ediyor.

 Tarımda kota uygulaması, tarım ve hayvancılık alanında bazı gereksiz ithalatlarla, çiftinin üretimini engelleyen politikalar, bu duruma en büyük sebeplerden biridir. Örneğin; Şekerkamışı ithalatı ile şeker pancarı üretiminin önü kesilmiş, kota konmuştur. Öte yandan özelleştirilen şeker fabrikalarının yeni sahipleri çiftçinin istediği ücreti, üretimin maliyetini karşılamayacak miktarda belirlemesi bu alanda şekerpancarı üretiminin sekteye uğramasına yol açmıştır. Bugün ki durumda tamamıyla çiftçinin bir hatası var diyemeyiz ancak yok da diyemeyiz. Geleneksel yöntemleri terk etmeyen, teşvik ve kredileri düzgün kullanamayıp modern yönteme geçmemek çiftçinin tek hatası kabul edilebilir. Bugün hayvancılığın giderek düştüğü bir şehirde, devlet yonca üretimine teşvik vermektedir. Yonca üretimine teşvik veren siyasiler, hayvancılık için bir diğer önemli gıda olan küspe üretimi için şeker pancarına kota koymaktadır. Böylesine çelişkileri aşıp modern tarım ve hayvancılığa geçmemiz biraz zaman alacak gibi görünüyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZEKİ, ERTOĞAN, YAZDI,, 'TARIM, VE, HAYVANCILIK',
Yorumlar
Haber Yazılımı