depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak

Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

ŞUBAT AYI ŞAN VE ŞEREF AYIDIR 

Diyanet Sen Ağrı Şube Başkanı Yasin Çınar ' ŞUBAT AYI ŞAN VE ŞEREF AYIDIR ' konulu yazı yayınladı.

ŞUBAT AYI ŞAN VE ŞEREF AYIDIR 

ŞUBAT AYI ŞAN VE ŞEREF AYIDIR 

Şubat ayı, İslam âlemi için farklı bir aydır. Bu ay genel olarak “Şehitler Ayı” olarak isimlendirilir. Şubat ayında aralarında sahabe, âlim, fazıl, mücahid, devlet adamlarının bulunduğu pekçok isim şehit edilmiş veya dar-ı bekaya irtihal etmiştir. Biz de Şubat ayında İslam Davası uğruna canını, malını ve ömrünü veren HER BİRİ BİR DÜNYAYA BEDEL tüm isimleri rahmet ve minnetle anıyoruz.

İşte o isimlerden bazıları; 

İSKİLİPLİ ATIF HOCA (4 Şubat 1926) 

Şapka kanunundan 2 yıl önce yazdığı "Frenk Mukallitliği ve Şapka" adlı eseri nedeniyle şapka kanununa muhalefetten İstiklal Mahkemeleri'nde yargılandı ve idam edildi. 

ŞEYH ŞAMİL (4 Şubat 1871) 

Şeyh Şamil 1797 senesinde Dağıstan'ın Gimri köyünde dünyaya geldi. Bölgede önemli bir din adamı olan Şeyh Cemalettin Gazi Kumuki'den dersler aldı. At binme ve kılıç kullanmada üstün becerilere sahipti. Ruslara karşı 30 yıl boyunca cihad vazifesini yerine getirdi. Esir düştü ve hayatının sonuna doğru yaşlılığından dolayı -oğlu rehin alınarak- serbest bırakıldı. Önce İstanbul'a gelen Şamil o dönemin Osmanlı padişahı olan Sultan Abdulaziz tarafından sarayda ağırlandı. Halk bu kahramanı görebilmek için saray önlerine koştu. İstanbul’da kalması yönündeki talepleri eri çevirerek kendisine çağrı yapıldığını ve mübarek topraklara gitmesi gerektiğini anlattı. Daha sonra hac vazifesini yerine getirmek için Mekke'ye gitti. 74 yaşlarına gelen ve yorgun düşen Şamil 4 Şubat 1871 tarihinde kutsal topraklarda vefat etti. Cennetü’i Baki’ye defnedildi.  

HASAN EL-BENNA (12 Şubat 1949) 

Büyük önder ve âlim Hasan El-Benna, Mısır'da gayretli ve güzel birçok çalışma yaptı ve Müslüman Kardeşler adlı örgütü kurdu. Bir dizi suikast olayına karışan Hasan El-Benna, hükümetin göz yumduğu bir suikast sonucu Kahire'de şehit edildi.

ZELİMHAN YANDARBİYEV (13 ŞUBAT 2004)

Zelimhan Yandarbiyev, Çeçenistan’ın Cevher Dudayev’den sonra gelen ikinci devlet başkanı. Rusya’nın 1999’da Çeçenistan’ı ikinci kez işgal etmesinden sonra başlatılan cihadda önemli rol oynadı. İslami Uyanış ve Kalkınma Teşkilatı’nın da başkanlığını yapan Yandarbiyev, Çeçen direnişi hakkında İslam ülkelerini ve Müslüman halkları bilgilendirmek amacıyla muhtelif etkinliklerde bulundu, konferanslar verdi. Çeçenistan’ın bağımsızlık davasında önemli bir yeri olan Yandarbiyev, 13 Şubat 2004’te arabasına konan bir bombanın hedefi oldu. Ağır yaralanan Yandarbiyev, hastaneye kaldırılmasından kısa bir süre sonra şehit oldu.

 ABDULHAMİD HAN (10 Şubat 1918) 

Osmanlı İmparatorluğu’nun 34. padişahı olan II. Abdülhamid, 113. İslam halifesi ve Sultan Abdülmecid'in oğludur. 22 Eylül 1842 yılında hayata gözlerini açan II. Abdülhamid, 10 Şubat 1918 senesinde ise vefat etmiştir. 

METİN YÜKSEL (23 Şubat 1979) 

"Şahadet bir çağrıdır, tüm cağlara ve nesillere" diyerek bu dava ile sadakatini ispatlayan şahadet eri Metin Yüksel henüz gencecik bir fidan iken Müminlerin bayram günü olan Cuma günü Fatih Camii avlusunda hain kurşunlara hedef oldu ve cesaret timsali yiğit şehit oldu. 

EL HALİL KATLİAMI (25 Şubat 1994) 

Sabah namazını kılan Müslümanların 84 tanesinin Zalim İsrail’in kahpe kurşunları ile şehit olmuşlardır.

MALCOLM X (25 Şubat 1965) 

19 Mayıs 1925 tarihinde Nebraska eyaletinde dünyaya geldi. Asıl adı Malcolm Little'dır. Babası Reverend Earl Little, siyahîlerin Amerika'da hiçbir zaman hak ettikleri özgürlüğe kavuşamayacağını düşünen bir Baptist idi. Babası Reverend Earl, 4 kardeşini beyazlar tarafından işlenen cinayetlere kurban vermiş ve kendisi de 1931 senesinde faili meçhul bir cinayete kurban gitmiştir. Babasının hayatını kaybetmesi üzerine Malcolm ve kardeşleri çeşitli ailelerin yanına, annesi ise akıl hastanesine yerleştirilmiştir. Evlatlık verildiği ailenin yanında, Massachusetts'te ilkokulu bitirdi. Lise yıllarında parlak bir öğrenci olan Malcolm, avukat olma hayalleri kuruyordu. Bu hayalini duyan öğretmeni, avukatlığın siyahîler için gerçekçi bir hayal olmadığını söyledi ve bu söz üzerine Malcolm eğitimini yarıda bıraktı.

Boston'da yaşayan üvey ablasının yanına gelen Malcolm, 16 yaşında Boston- New York seferi yapan trenlerde sandviç satmaya başladı. New York'a gidip geldikçe Harlem'i ve Harlem'deki siyahilerle tanıştı. Genç yaşta çalışmaya başlayan Malcolm, Harlem'de gerçek anlamda birçok suç işledi. Uyuşturucu, kadın ticareti ve antika eşya hırsızlığı yapıyordu. 1946 yılının Şubat ayında hırsızlık suçundan 10 sene hapse mahkum edildi. İlk önce Charlestown Eyalet Hapishanesi'nde iki sene yatan Malcolm, oradan Concord Hapishanesi'ne nakledildi. 1948 yılının sonlarında Norfolk hapishanesine sevk edildi ve orada kardeşleri vasıtasıyla zenci milliyetçiliğini savunan Elijah Muhammed ile mektuplaşmaya başladı. Elijah Muhammed'in milliyetçiliği, Allah'ın bile zenci olduğunu söyleyecek kadar şiddetli durumdaydı. Yaşamı boyunca beyaz adamdan yalnızca şiddet ve adaletsizlik gören Malcolm, Elijah Muhammed'in bu sıcaklığından etkilenerek hareketine dâhil oldu ve X soyadını aldı.

Malcolm X, 1964 senesinde ilk defa Hacca gider. Hac dönüşünde Sünni-İslam'ı benimsediğini ve beyaz adamı artık “şeytan” olarak görmediğini söyler. Siyahîlerin özgürlüğü konusunda eski görüşü nispeten devam etse de, ırkçı görüşünden vazgeçer ve Hac ibadeti sırasında gerçek kardeşliği bulduğunu söyler. Hac dönüşünde El-Hacı Malik El-Şahbaz adını alır.

1965 yılında Afrika Birliği Organizasyonu'ndan esinlenerek Afro-Amerikan Birliği Organizasyonunu kurar. 15 Şubat 1965 tarihinde New York'taki evi bombalanır ve saldırıdan ailesi yara almadan kurtulur. Bu saldırıdan 6 gün sonra, 21 Şubat 1965'te 6 silahlı kişi Malcolm X'in konuşma yaptığı kürsüye yaklaşıp yakın mesafeden 15 el ateş edilerek şehit edildi.

HAMA KATLİAMI (28 Şubat 1982) 

Zalim Hafız Esad kendi aile sultasını devam ettirmek, yeryüzündeki müstekbir güçlerini memnun etmek için Allah için kıyam eden Hama ve Humus şehirlerindeki kırk bin mazlum Müslüman'ı katletti. Bu gün babasını izinde Müslümanların kan emicisi konumunu kimseye kaptırmayan zalim Beşar Esad aynı misyonu devam ettirmektedir. 

MAHMUT ESAD ÇOŞAN (4 Şubat 2001)

1938 yılında Çanakkale'de doğdu. Babası Halil Necati Efendi, annesi Şâdiye Hanım'dır. 1950’de İstanbul Vezneciler ilkokulu'nu, 1956'da Vefa lisesi'ni bitirerek aynı yıl İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Filolojisi bölümüne girdi. Doğu dillerinden Arapça ve Farsça'yı, batı dillerinden Almanca ve İngilizce'yi bilmekteydi. 4 Şubat 2001 tarihinde, damadı Prof.Dr. Ali Yücel Uyarel ile bir cami açılışı yapmak için Grifit şehrine giderken, Avustralya yerel saatiyle 12'de, Sydney civarında, Dubbo kasabası yakınlarında geçirdiği trafik kazası sonucu vefat etti. 

ORGENERAL EŞREF BİTLİS (17 Şubat 1993) 

1933 yılında Malatya'da dünyaya geldi. 17 Şubat 1993 tarihinde kalkıştan 5 dakika sonra Ankara Yenimahalle Postanesi’nin yakınlarına düşen Beechcraft B200 King Air tipi uçakta Orgeneral Bitlis ile beraberindeki emir subayı Albay Fahir Işık, uçağı kullanan Binbaşı Fahir Eliyar, Yüzbaşı Tuğrul Sezginler ve teknisyen Astsubay Başçavuş Emin Öner şehit oldu. 

MAHMUT SAMİ RAMAZANOĞLU (12 Şubat 1984) 

1892 yılında Adana’da dünyaya geldi. Ünlü Ramazanoğulları ailesindendir. İstanbul’a geldiği zaman bazı maneviyat büyükleriyle tanıştı. Tasavvufa ilgi duydu. Esad Erbilli Efendi’nin irşad halkasına katıldı. Din ve tasavvuf ilimlerini öğrendi. 1951’de Adana’dan İstanbul’a geldi. Devrinin büyük din âlimleriyle görüştü Onlarla samimi ve sırf Allah için dostluklar kurdu. İstanbul’da başlayan hastalığı, Medine’de de devam etti. 12 Şubat 1984 günü Medine’de vefat etti. Cennet-ül Bâki’ye defnolundu. 

NECMETTİN ERBAKAN (27 Şubat 2011) 

Necmettin Erbakan 29 Ekim 1926 tarihinde Sinop Kadı Vekili Mehmet Sabri ile Kamer Hanım’ın oğlu olarak Sinop’ta dünyaya geldi. 17 Ocak 1970’te Milli Nizam Partisini (MNP) kurdu. MNP 1971 darbesi döneminde Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılınca Erbakan 1972 yılında aynı kadroyla Milli Selamet Partisini (MSP) kurdu ve 1973 seçimlerinden %12 oy alarak 48 milletvekili ve 3 senatörle meclise girdi. 1973 seçimlerinden sonra Bülent Ecevit’in liderliğindeki CHP ile MSP hükümet ortağı oldu ve Erbakan bu hükümette devlet bakanı ve başbakan yardımcısı olarak görev yaptı. 20 Ekim 1991 seçimlerinde tekrar Konya’dan milletvekili seçildi. Bu seçimlerden sonra DYP ile kurduğu Refahyol hükümetinde 28 Haziran 1996’da başbakan olarak göreve başladı. 1996-1997 yılları arasındaki Başbakanlık dönemi, 28 Şubat dönemi ve post-modern müdahale olarak nitelenen süreç ile son buldu. Yaşının ilerlemesi ile birlikte sağlık durumu giderek kötüleşen Erbakan, tedavi gördüğü hastanede kalp yetmezliği nedeniyle 27 Şubat 2011 günü vefat etti. Türk akademik hayatında bilimsel çalışmaları ve siyaset dünyasında Milli görüş çizgisi ile iz bırakan Erbakan 3 çocuk babası idi 

HACI VEYİSZADE MUSTAFA EFENDİ (5 Şubat 1960) 

Âlim ve velilerimizin büyüklerinden olan Hacı Veyiszade Mustafa Efendi, 1303 Rumî, 1887 Miladi yılında Konya’da Sedirler Mahallesi’nde dünyaya geldi. (Nüfus kayıtlarında doğumu 1305’dir). 

ALİ ULVİ KURUCU (3 Şubat 2002) 

3 Mart 1922 tarihinde Konya’nın Sakyatan köyünde doğdu. Hacı Veyiszade İbrahim Efendi’nin oğludur. Asıl adı Ali’dir. Ulvi adını sonradan kendisi almıştır. Ulvî onun mahlası gibidir. Annesi Sare Hanım’ı dört yaşında iken kaybetti. Onu teyzesi Aliye Hanım büyüttü. Yedi yaşında babasında başladığı hıfzını dokuz yaşında amcası Hacı Veyiszade Mustafa Efendi’de tamamladı. Kıraat derslerini de Kadir Şeyhzade Ali Efendi’de okudu. Sağlam bir hafızlığı vardı. Uzun yıllar kütüphane müdürlüğünde bulundu ve buradan emekli oldu. Olgun yaşlarında Amerika ve Avrupa ülkelerini gezdi. İslâm ülkeleri ile batı ülkeleri arasında mukayeseler yapma imkânı buldu. Zaman zaman Türkiye’ye gelen Ali Ulvi Kurucu, 3 Şubat 2002 tarihinde Medine-i Münevvere’de Hakk’ın rahmetine kavuştu ve Cennetü’l-Bakî Kabristanı’na defnedildi. 

Dar-ı Bekaya İrtihal eden burada isimlerini sayamadığımız tüm şehitlerimizi ve İslam büyüklerini rahmet ve minnetle anıyoruz.
 

Yasin Çınar 

Diyanet Sen Şube Başkanı

AK PARTİ EKİBİNDE ZİYARET AK PARTİ EKİBİNDE ZİYARET

SALİH YAŞAR DİYADİN'DE İZDİHAMA NEDEN OLDU SALİH YAŞAR DİYADİN'DE İZDİHAMA NEDEN OLDU

MEHMET ERAT İNSANLARI KANDIRMAYIN MEHMET ERAT İNSANLARI KANDIRMAYIN

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TEKİN’İN 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TEKİN’İN 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık