15 Aralık 2018, Cumartesi
  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

URAP Sıralaması ve Ağrı

 

Ağrı’da eski rektör İrfan Aslan’ın en çok eleştirildiği konuların başında URAP’ın akademik sıralamasında, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinin son sırada yer alması vardı. İbrahim Çeçen Vakfının onca desteğine rağmen akademik başarının bir türlü gelmiyor olması üniversite yönetimini tartışılır hale getirmişti.  Eski Rektör, maalesef fiziki anlamda çalışma göstermiş olsa da akademik anlamda üniversitemize katkı sunamamış, dolayısı ile Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, hafızalarda akademik çalışmaların yapılmadığı bir üniversite olarak kazınmıştı. Durumun böyle olması, nitelikli akademisyenlerin Ağrı’yı tercih etmelerinin önündeki engellerden biri olarak gösteriliyordu.

Bir önceki dönemin URAP sonuçlarını kısaca hatırlatmak gerekiyor sanırım.  2016-2017 yılı URAP sonuçlarında Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi 54. Sırada yer alırken, Ağrı ile nüfus, ekonomi ve birçok alanda yarışamayacak durumda olan üniversiteler,  sıralamada Ağrı’nın üstünde yer almaktaydı.

Örneğin 31. Sırada Bayburt, 33. Sırada Bitlis Eren, 34. Sırada Tunceli, 36. Sırada Şırnak, 40. Sırada Muş, 41. Sırada Uşak, 42.sırada Siirt, 43. Sırada Kilis 7 Aralık, 44. Sırada Artvin Çoruh, 47. Sırada Iğdır, 48. Sırada Ardahan, 50. Sırada Hakkari gibi üniversitelerin çok gerisinde kalmıştık.

Bu sıralamayı bir kenara bırakarak URAP’ın yeni sıralamasını incelemenizi tavsiye derim. URAP’ın web sitesinde Kasım ayı sonunda yayımlanan sıralamada, Üniversitenin son bir yıl içerisinde gösterdiği akademik sıçrama, gelecek adına umutlu olmamızı sağlıyor.  Yeni sıralamalar son bir yıldaki dokunuşları ortaya koyuyor.

Bir önceki yıl  54. olan Üniversitemiz, 9 sıra yükselerek 45. sıraya yükselmiş durumda.  Çevre iller ve ekonomik girdileri benzer illerle baktığımızda Kilis7 Aralık,  Siirt,  Uşak,  Iğdır,  Muş,  Ardahan, Şırnak gibi üniversitelerin yanında Piri Reis, Bilecek, Kırklareli, Toros, Fatih Sultan Mehmet, Avrasya, İstanbul Gedik üniversitesi gibi birçok üniversiteyi sıralamada geride bıraktık.

Şimdi akla gelen ilk soru, 10. Yılına giren Üniversitemizin son 9 yılında neden son sırada yer aldığı? Bu yıl ne değişti de 9 sıra yükseldik.  Akademik başarının gelebilmesi için ne değişti?

Çok söze gerek yok. Üniversitede akademisyenlerle barışık bir idari kadro, sürekli desteklenen akademisyenler…

Bunun ötesi ne olabilir. Rektör Abdulhalik Karabulut’un hedeflediği 35. Sıra olabilir. Bakalım 2018 Kasım ayında Üniversitemiz sıçramaya devam edebilecek mi. Bunu hep beraber göreceğiz.

Son olarak bu sıçramada emeği bulunan akademisyenlerimize de teşekkür etmek lazım. Ağrı’nın bilim insanları arasında daha fazla söz sahibi olması için daha fazla çalışmaları gerekiyor.  

 

2016 - 2017 SIRALAMASI

 

2017-2018 SIRALAMASI

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık