depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak

Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 24 Şubat 2017, Cuma 13:16

Sivil Dayanışma

Azametli ve birleştirici bir medeniyetin,şanlı ve parlak bir tarihin varisi olan bu aziz millet kadim geçmişinde olduğu gibi,sivil düşünceye hep değer vermiştir.Edebali’nin tarihe damgasını vuran insanı yaşat ki; Devlet yaşasın sözü,konumuz itibariyle bize çok derin bir mesaj vermektedir.

Ayrıca;Çok kıymetli bilgi ve kültür birikimi olan ,devlet geleneği ve sivil inisiyatif anlayışımız günümüz Türkiyesinde daha anlamlı hale geldiği aşikardır.Tarihin önemli geçitlerinde sivil irade , insiyatif alarak,Yaşantımızda zorluklar çıkaran şeylerin üstesinden gelinebileceğine dair, önemli bir tecrübe birikimi aktarmıştır. Mesela ; Sözkonusu bölgenin başından geçen sayısız felaketin neticesinde bu kadar devletin yıkılıp yeniden kurulmasıyla,çeşitli siyasi örgütlenme ve sivil inisiyatif biçimlerinin geliştirilmesi, toplumsal ve ekonomik çalkantıların kendisi ile beraber getirdiği huzursuzluğu ortadan kaldırmak için, katkı sağladığını tarihi bilgilere dayanarak rahatlıkla aktarabiliriz. Bölgede ki; Çok çeşitli dinler ve mezhepler kümesi ve bu insanların sorun çözmedeki potansiyelini takdir etmeden geçemeyiz... Bu denli yıkıma ve acıya tanık olmuş bir bölgenin, tüm bunlara rağmen yüksek kültür ve düşünce üretimine tezgah olmasi takdire şayandır. Esasında irfan sahibi ve derinliği olan bu aziz millet ayrışmanın değil, birlikteliğin önemli bir güç olduğu senteziyle hep karşımıza çıkmıştır. 21. yüzyıl artık sivil toplum kuruluşlarının çağa damgasını vurduğu yüzyıl olacaktır.

Bundandır ki; STK kelimesini daha sık duyar olduk... Gerek ulusal, gerekse yerelde STK temsilcileri ve kanaat önderlerinin, ülkemizde kangren haline gelmiş başta terör ve diğer tehtiler ile ilgili fikir beyanında etkin rol aldıklarını biliyoruz. Ağrı’da bulunan sivil toplum kuruluşlarının’da işlevselliğini farkında olması sevindirici ve önemli bir mesafe ve gelişme içinde olduklarını müşahade ediyoruz. Başta AĞRI sivil toplum örgütleri derneği,Kardeşlik platformu,ve çiçeği burnunda AĞRI sivil toplum örgütü platformu ilimizin önemli STK temsilcilerini bir vucudun azaları gibi olmalarına olanak sağlayarak önümüzdeki dönemde etkin rol alacaklarını tahmin ediyorum.

Umarım bu birliktelik dahada pekişir ve ilimizin ihtiyaç duyduğu güçlü sivil irade boşluğu bu vesile ile doldurulmuş olur. Unutulmamalıdır ki; ‘’insanların en hayırlısı insana faydalı olandır’’hadisi şerif-i perensip edinerek yol haritası belirlemeliyiz... Düzenli ve disiplinli bir çalışma metoduyla ilgili merciler ile diyalog halinde olmak,sorunların hızlı bir tarzda gündem olmasını sağlamak, gönüllü kuruluşların asli vazifesidir. Her başarının bir hikayesi vardır.Bu şehirde değişimin hikayesini yazan her anlayış tarihin anlamlı sayfalarında hayırla yad edilecektir...

Bu vesile ile tüm sivil toplum kuruluşlarının gönül esaslı çalışmalarını takdirle karşılıyor başarılı olmalarını temenni ediyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık